Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности
Уторак, 25. јануар 2005.
13. седница Одбора за иностране послове
Одбор за иностране послове је, на седници одржаној 25. јануара, размотрио увођење Резолуције о Косову и Метохији у процедуру Представничког дома Конгреса САД.
Одбор за иностране послове је, на седници одржаној 25. јануара, размотрио увођење Резолуције о Косову и Метохији у процедуру Представничког дома Конгреса САД. Чланови Одбора су одлучили да се обрате председнику Народне скупштине Републике Србије и председницима посланичких група са предлогом да се одржи седница Народне скупштине на којој ће се министар спољних послова Вук Драшковић обратити посланицима са информацијом о контактима и разговорима које ће водити са представницима администрације и Конгреса током боравка у САД од 1. до 9. фебруара 2005. године.
На седници је оцењено да је обарање кредибилитета предложене Резолуције Тома Лантоша једино што власти Србије и Црне Горе могу у овом тренутку да учине.
Чланови Одбора за иностране послове Народне скупштине Републике Србије су размотрили одлуку Стејт дипартмента о замрзавању дела помоћи за Србију и Црну Гору од стране САД. Одбор је закључио да изјава за штампу Ричарда Баучера, представника за штампу Стејт Дипартмента, потврђује да се не ради о санкцијама Сједињених америчких држава према Србији и Црној Гори, како су често тумачене мере САД, већ о замрзавању дела помоћи раније намењених Влади Републике Србије, које се по истом механизму понављају већ други пут. Ради бољег информисања јавности Одбор је апеловао да медији објаве целовит текст изјаве за штампу представника Стејт дипартмента.
Изјава за штампу
Ричард Баучер, представник за штампу
Washington, D.C.
13. јануар, 2005
ПОМОЋ СРБИЈИ И ЦРНОЈ ГОРИ
Закон о одобравању средстава за активности у иностранству, финансирању извоза и сродним програмима за 2005. годину, Члан 563 (ц), забрањује помоћ централној влади Србије после 31. маја 2005. године уколико државни секретар не потврди да је влада Србије и Црне Горе предузела активности на сарадњи са Међународним кривичним трибуналом УН за бившу Југославију, `укључујући обезбеђење приступа истражитељима, предају докумената, и предају и изручење оптужених или помоћ у њиховом хватању, као и предузимање свих могућих напора да се ухвати и изруче Ратко Младић,` као и неке друге кораке. Државни секретар је, марта 2004. године, одбио да потврди Конгресу да Србија и Црна Гора сарађују са Међународним кривичним трибуналом за бившу Југославију, што је довело до задржавања знатног дела наше помоћи после 31. марта 2004. године. После одлуке државног секретара из марта претходне године, није било побољшања у сарадњи Србије и Црне Горе са Трибуналом. У складу са својим претходним налазом, и у светлу настављања несарадње, државни секретар је донео одлуку да се задржи 10.000.000 долара помоћи за фискалну 2005. годину. Ова сума се додаје суми од преко 16.000.000 долара, која се и даље задржава из буџета за помоћ у фискалној 2004. години. Ми испитујемо алтернативне начине употеребе ових фондова ради унапређења наших политичких циљева. У планирању нашег пакета помоћи за ову годину, ми преусмеравамо наше фондове са централне владе и усредсређујемо нашу помоћ од 73,6 милиона долара на организације и програме, ван централне владе, који су посвећени реформама. Позивамо власти у Београду да у потпуности сарађују са Трибуналом и да ухапсе и изруче оптужене који су у бекству, нарочито Ратка Младића, како би се они у Хагу суочили са правдом. Државни секретар је спреман да поново размотри ову одлуку ако Србија и Црна Гора својим будућим активностима пруже примере своје сарадње са Међунродним кривичним трибуналом за бившу Југославију.
2005/61
Објављено 13. јануара 2005.