Петак, 10. март 2006.

11. седница Пододбора за права детета

Пододбор за права детета организовао је 10. марта округли сто на тему инклузивног образовања у Србији.


Пододбор за права детета организовао је 10. марта округли сто на тему инклузивног образовања у Србији. У дискусији су учествовали чланови Пододбора за права детета, Одбора за просвету и Одбора за рад, борачка и социјална питања у Народној скупштини, Министарства просвете и спорта и Министарства рада, запошљавања и социјалне политике, Савета за права детета и међународне организације „Savethechildren“.Округли сто водиле су Живодарка Дацин, председавајућа Пододбора и Весна Пиперски Туцаков, потпредседница Савета за права детета.

Поздрављајући учеснике округлог стола, председник Народне скупштине Предраг Марковић истакао је да је Народна скупштина добро место за одржавање овакве врсте скупова, јер она мора да мења систем у коме живимо, колико и саму себе. Он је подржао иницијативу скупштинског Пододбора за прерастање у одбор и нагласио потребу примене инклузивног образовања и процеса интеграција који треба да теку паралелно. Он је истакао улогу одраслих у процесу инклузије најмлађих, и поновио да само заједничким напорима свих, Народне скупштине, Владе, министарстава и међународних организација можемо постићи резултате у заштити деце. «Процес неће бити брз, али морамо да покажемо разумевање за потребе деце, јер бригу о нама који старимо једног дана ће преузети они који се данас образују», закључио је председник Марковић захваливши се учесницима истовремено и речима и азбуком глувонемих.

Представници организације „Savethechildren“ представили су концепт инклузивног образовања и искуства стечена кроз пројекте спроведене у вртићима и основним школама у Суботици, Новом Пазару и Београду. Објашњавајући инклузију као потпуно и равноправно учешће свих особа у друштвеном животу на основу једнаких права и могућности за све, стручњаци из ове организације нагласили су да свако дете има право на квалитетно образовање, да сва деца могу да уче и да им се то право не сме ускратити. Деца треба да узму активно учешће у животу вртића и школа при чему индивидуалне разлике не представљају проблем а инклузивно образовање је најефикасније средство у борби против дискриминације. Овај концепт образовања претпоставља флексибилне одговоре на различите потребе и обрасце, мења образовни систем, а сви елементи образовног система пружају шансу за промоцију инклузије.

Већину деце ометене у развоју могуће је уклопити у групу, а идеално време је предшколски узраст, речено је током дискусије. Проблем нису деца, проблем је систем и потребни су велики напори не само законодавне и извршне власти већ и невладиних организација и стручњака да би се деца, која су до сада била занемарена, укључила у редован систем образовања. То се односи не само на децу ометену у развоју већ и на децу из маргинализованих група. У нашој земљи чак 80 одсто ученика специјалних школа су Роми.

Алисон Клос(AlisonCloss), почасни професор Универзитета у Единбургу и консултант организације „Savethechildren“ на образовном програму у Србији пренела је искуства у вези са применом овог концепта образовања у Енглеској и Шкотској и нагласила да се бојазан за резултате које постижу друга деца,због укључивања у редовно школовање деце са посебним потребама, показала као неоправдана.

Учесници округлог стола сложили су се да постоји позитивна перцепција овог образовног концепта и да је, у најбољем интересу деце, неопходна заједничка акција министарстава, невладиног сектора и стручњака да би се почело са применом добре праксе укључивања све деце у редован систем образовања. Важан сегмент је упознавање јавности са концептом да би био што боље прихваћен. Пододбор ће размотрити Нацрт закона о предшколском образовању, којим су регулисани и проблеми деце ометене у развоју, а договорено је да се одржи шири скуп на тему инклузије у основним школама пред усвајање прописа о о основном образовању.

Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
субота, 27. април
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја