Субота, 10. децембар 2022.
Поводом обележавања 10. децембра, Међународног дана људских права, у Народној скупштини одржан је скуп „Да нико не буде изостављен – у сусрет обележавању 75 година Универзалне декларације о људским правима“, који је организовало Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог у сарадњи са Тимом Уједињених нација у Србији и Мисијом ОЕБС у Србији.
Председник Одбора за здравље и породицу прим. доц. др Дарко Лакетић учествовао је на панелу који се тицао менталног здравља, и тада је указао на кумулативне последице пандемије корона висруса, али и свих немилих догађаја на овим просторима у протеклих 30 година, на ментално здравље грађана. Лакетић је указао и да је велики проблем у томе што постоје прдрасуде и стигматизација људи који имају менталне тегобе и којима је потребна подршка психолога и клиничких психијатара, те да је неопходно разбијање таквих стереотипа и разумевање значаја менталног здравља грађана за цело друштво. Са друге стране, неопходно је и да буде доступна и бесплатна здравствена заштита везана за ментално здравље грађана, закључио је председник Одбора за здравље и породицу.
Председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова др Муамер Бачевац обратио се на панелу који се тицао међугенерацијске солидарности и истакао важност ове теме, која није у довољној мери видљива у друштву. Он је оценио да се у старости може водити квалитетан и испуњен живот, али да постоји и друга слика старости - сиромаштво, социјална искљученост, предрасуде, болести и губитак блиских особа, када друштво и сама породица не пружају довољну подршку старијим људима. Зато је потребна међугенерацијска солидарност, поштовање и разумевање у изградњи хуманијег друштва, нагласио је Бачевац. Он је истакао да наш задатак треба да буде унапређење активности и мера у области социјалне и здравствене заштите, културе и образовања, као и промовисање волонтерског рада. Са друге стране, хуман однос и разумевање је оно што сви можемо да пружимо старијим особама, што не захтева финансијска средства и институционални аранжман, нагласио је др Муaмер Бачевац. Кроз заједничку сарадњу свих надлежних државних органа и невладиних организација и у дружења, створићемо амбијент у којем ће се старији суграђани осећати удобно, закључио је председник Одбора за људска и амњинска права и равноправност полова.
У оквиру панела „Да нико не буде изостављен – Ко је невидљив у Србији“ испред Одбора за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштава обратила се чланица Одбора Оља Петровић. Oна је нагласила да за Републику Србију, заштита и унапређење људских права представља приоритетну област о чему говори у прилог и чињеница да је успостављен уставни, законодавни и институционални оквир у домену заштите људских права, који је у складу са међународним стандардима. На националном нивоу усвојено је низ стратегија, закона и других нормативних аката којима се уређује област унапређења и заштите људских права, указала је Петровић.
„Пуним остварењем заштите људских права, смањује се ризик од социјалне искључености и сиромаштва осетљивих друштвених група, као што су бескућници, особе које се лече или су лечене од болести зависности и особе које су издржавале казне лишења слободе“, закључила је Петровић. Они су изложени маргинализацији и социјалној искључености, те је неопходно радити на подизању свести у друштву, како би се развила већа емпатије и сензибилност према животним околностима особа које припадају овој групацији, посебно је нагласила чланица Одбора за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштава.