Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

16. децембар 2017. Учесници састанка Сталног одбора ПС ПСЈИЕ
Понедељак, 18. децембар 2017.
Учешће народног посланика др Дарка Лакетића на састанку Сталног одбора ПС ПСЈИЕ у Љубљани
Др Дарко Лакетић, члан сталне делегације Народне скупштине у Парламентарној скупштини Процеса сарадње у југоисточној Европи (ПС ПСЈИЕ), учествовао је на састанку Сталног одбора ПС ПСЈИЕ који је, у оквиру словеначког председавања Процесом сарадње у југоисточној Европи, одржан у Љубљани, 16. децембра 2017. године.
Први састанак у оквиру парламентарне димензије словеначког председавања ПСЈИЕ одржан је са циљем представљања приоритета председавања „Југоисточна Европа за будућност“, представљања планова рада Регионалног савета за сарадњу, активностима три генерална одбора ПС ПСЈИЕ, а посебно разговорима о могућностима даљег развоја и рада Парламентарне скупштине.
Састанак је поздравним говором отворио председник Државног збора Словеније и шеф словеначке делегације у Парламентарној скупштини др Милан Брглез, који је истакао да Република Словенија изузетно цени и подржава рад ове Скупштине и сматра је најразвијенијом платформом у југоисточној Европи, која може да помогне решавању свих изазова са којима се регион суочава, економском развоју, стабилности и миру у региону југоисточне Европе. Брглез је информисао представнике парламената учесница Процеса сарадње у ЈИЕ да је словеначко председавање као приоритете председавања поставило: проширење Европске уније, што представља и један од главних спољно-политичких приоритета Словеније, јачање безбедности у региону, сарадњу у циљу остваривања бољих услова за живот младих, као и дигитализацију и развој електронских услуга. Председник Брглез се осврнуо и на перспективе даљег развоја Парламентарне скупштине и истакао жељу да се у духу сарадње у оквиру ове иницијативе, која се темељи на међусобној сарадњи, умрежавању и размени информација и искустава и узајамном разумевању ускоро дође до заједничког и најбољег решења за одређивање седишта сталног Секретаријата ПС ПСЈИЕ.
У даљем току састанка, којим је председавао заменик шефа словеначке делегације у ПС ПСЈИЕ Бранко Зорман, представљени су циљеви рада Регионалног савета за сарадњу и могућности заједничких пројеката, а представници Парламента Бугарске представили су и приоритете бугарског председавања Саветом Европске уније и подвукли да је главни приоритет бугарског председавања даљи подстрек политици проширења и чланство земаља Западног Балкана у Европској унији. Чланови Сталног одбора парламената региона у својим обраћањима осврнули су се на безбедност у Европи, претње тероризмом, илегалне миграције и указали на потребу улагања великих напора и сарадње у овим областима и сталне размене информација. Они су нагласили снажно опредељење за даље проширење Европске уније и приврженост европској перспективи и будућности земаља југоисточне Европе.
Др Дарко Лакетић у свом излагању нагласио је снажно опредељење Србије за регионалну сарадњу, конструктивне дијалоге и решавање акутних европских криза и истакао значај заједничког деловања и међусобног разумевања унутар ове регионалне иницијативе. Лакетић је пожелео успешно председавање Републици Словенији и сложио се да је Процес сарадње у југоисточној Европи изузетно важан форум за размену мишљења, остваривање заједничких интереса и сарадње у свим областима, што доказује трајање ове иницијативе од две деценије. Он је пружио пуну подршку приоритетима које је одредила Словенија за председавање ПСЈИЕ и изразио наду да ће целокупан регион континуирано радити на испуњењу тих циљева. Лакетић је закључио да се само заједнички, договором и у доброј вери могу решавати проблеми са којима се регион суочава и осврнуо се на заједничко деловање у решавању мигрантске кризе.
Чланови Сталног одбора, у даљој дискусији разговарали су о даљем рад на институционализацији и јачању видљивости Парламентарне скупштине ПСЈИЕ, отвореном питању седишта сталног Секретаријата и моделу финансирања Парламентарне скупштине. Састанку у Љубљани присуствовали су и представници парламената Албаније, Бугарске, Босне и Херцеговине, Грчке, Румуније, Црне Горе, Хрватске, Турске и Македоније.