Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

24. мај. 2025. Делегација Народне скуштине на заседању ПС НАТО у Дејтону
Субота, 24. мај 2025.
Учешће делегације Народне скупштине Републике Србије на заседању ПС НАТО у Дејтону
Шеф Сталне делегације Народне скупштине Републике Србије у Парламентарној скупштини НАТО проф. др Зоран Драгишић и чланови Сталне делегације Наташа Јовановић, Горан Ракић и Иван Карић учествују на пролећном заседању Парламентарне скупштине НАТО, које се одржава од 21. до 26. маја 2025. године у Дејтону, САД.
Током састанка са известиоцем Политичког одбора Томашем Валашеком, чланови делегације Народне скупштине Републике Србије изнели су низ сугестија на извештај „Западни Балкан: 30 година од потписивања Дејтонског споразума“, које се пре свега односе на веома тежак положај у коме се налази српско и друго неалбанско становништво на простору КиМ. Шеф делегације проф. др Зоран Драгишић је подсетио да је Резолуцијом 1244 Савета безбедности Уједињених нација јасно дефинисан положај КиМ као саставног дела Републике Србије под привременом међународном управом. Чланица делегације Наташа Јовановић је истакла да Аљбин Курти спроводи отворени терор над српским народом и да континуирано гази све одредбе Бриселског споразума.
Горан Ракић је упознао известиоца са актуелном ситуацијом на терену, укључујући низ једностраних потеза које готово свакодневно спроводи Приштина. Подсетио је да ни након дванасет година од потписивања Бриселског споразума није формирана Заједница српских општина, оценивши да Срби данас живе као у гету. Апеловао је да међународна заједница, посебно ЕУ, као гарант спровођења Бриселског споразума, осуди институционално насиље које спроводи Приштина, као и да спречи затварање српских институција.
Валашек је захвалио на изнетим сугестијама и најавио да ће бити детаљно размотрене приликом сачињавања финалне верзије извештаја.
Чланица Сталне декегације Наташа Јовановић је током разматрања извештаја Одбора за одбрану и безбедност ПС НАТО подсетила да једине легалне оружане формације на простору КиМ могу бити јединице КФОР, те да давање савета и пружање било какве помоћи КФОР у формирању тзв. косовских безбедносних снага, представља еклатантно кршење Резолуције 1244 СБ УН.
Поред тога, чланови делегације Народне скупштине Републике Србије прате рад панела који се одржавају у оквиру Дејтонског дијалога.