Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

1. септембар 2023. Учесници састанка
Петак, 1. септембар 2023.
Састанак председнице и чланова Посланичке групе пријатељства са Немачком са амбасадорком Немачке у Србији
У Дому Народне скупштине, председница и чланови Посланичке групе пријатељства са Немачком разговарали су данас делегацијом амбасаде и амбасадорком Немачке у Србији Анке Конрад о унапређењу укупних билатералних односа две државе.
Председница ПГП са Немачком др Александра Томић је на почетку састанка истакла да бројност ове Посланичке групе пријатељства у Народној скупштини, од 108 чланова, говори о заинтересованости народних посланика за наставак и интензивирање како парламентарне, тако и свеукупне билатералне сарадње између Србије и Немачке. Такође, указала је на значај заједничког учешћа парламентарних делегација на међународним форумима.
Она је истакла да је досадашња сарадња народних посланика са члановима Бундестага била интензивна, што је показатељ важности дијалога о темама у којима постоји сагласност, али, што је важније, и о оним темама где се виђења и ставови по одређеним питањима разликују.
Искористила је прилику и да укаже на предстојећи 10. самит Берлинског процеса, који ће бити одржан у Тирани, 13. октобра ове године. Тема самита се односи на јачање парламентарне димензије процеса, односно контролна улога парламената Берлинског процеса. Томић је навела да ће Народну скупштину на предстојећем Самиту представљати потпредседница Народне скупштине Елвира Ковач.
„Немачка је већ наш највећи спољнотрговински партнер, али постоје огромни потенцијали у тој области које желимо да искористимо. За Србију, партнерство са Немачком је од изузетног значаја и наставићемо да га јачамо“, оценила је др Томић. Додала је да је обим трговинске размене прошле године износио преко 8 милијарди евра и да немачке компаније запошљавају око 84 000 људи, са тенденцијом даљег раста. Осврнула се и на значајне немачке донације које износе преко две милијарде евра.
Председница Томић је указала на веома добру економску сарадњу, која се огледа у унапређењу сарадње у аутомобилској индустрији, енергетици, фармацији, образовању, култури, привреди, али и у области војне и безбедносне сарадње.
У наставку састанка, Томић је говорила о проблему са којим се суочава српски народ на Косову и Метохији, истакавши да је српско руководство посвећено дијалогу и нормализацији односа, као и да је српска страна испунила све одредбе Бриселског споразума, док приштинске власти нису спровеле обавезу која се односи на формирање Заједнице српских општина.
Председница ПГП са Немачком др Томић подсетила је да је председник Србије у Народној скупштини извештавао у више наврата народне посланике о току преговарачког процеса Београда и Приштине, о положају и животу Срба на Косову и Метохији. Она је оценила да је у процесу европских интеграција отворено низ тема за разговоре, али да треба узети у обзир и низ реформских процеса које је Србија до сада спровела. Томић је истакла да је за Србију од изузетне важности регионална сарадња, очување мира и стабилности и даље јачање иницијативе отвореног Балкана, који никако није у супротности са Берлинским процесом.
Александра Томић је нагласила да је главни спољнополитички циљ Србије пуноправно чланство у ЕУ и захвалила се Немачкој на подршци на том нашем путу.
Амбасадорка Анке Конрад се на почетку обраћања захвалила на позиву и изразила наду да ће народни посланици српског парламента имати ускоро прилику за размену мишљења са немачким колегама и унапређење сарадње и на парламентарном нивоу, али и у међународним организацијама.
Нагласила је да Немачка подржава европски пут Србије и навела да односи Београда и Приштине морају да се нормализују, јер је то, према њеним речима веома важно за обе стране.
Говорећи о немачким инвестицијама, истакла је да су оне присутне на територији целе Србије и да је веома важна комуникација не само са челницима главног града, већ и са руководиоцима локалних самоуправа и осталих градова широм Србије.
У разговору са амбасадорком Немачке у Србији у коме су учествовали и чланови ПГП са Немачком, потпредседница Народне скупштине Снежана Пауновић, Ђорђе Тодоровић, Драган Стојановић, Драган Јовановић, Милован Дрецун, Миодраг Гавриловић, Александар Марковић и Наташа Тасић Кнежевић, било је речи и о сарадњи као врсти механизма за боље разумевање ситуације на Косову и Метохији и очување српског културног наслеђа на КиМ, формирању Заједнице српских општина, српској дијаспори у Немачкој, немачкој националној мањини у Србији, интензивирању размене студената и сарадњи у области образовања и културе, сарадњи у области медицине, подршци немачких организација реализацији различитих развојних пројеката у Србији, али и сарадњи током енергетске кризе и друго. Такође, указано је на чињеницу да данас млади људи, захваљујући све повољнијој клими, остају у Србији и враћају се у Србију. Немачке компаније, препознате као највећи страни инвенститoри у нашој земљи оцениле су да је Србија место где млади могу да раде, производе и извозе наше производе.
Саговорници су се сложили да је на овом састанку чланова ПГП са Немачком са представницима амбасаде Немачке у Србији отворено низ тема и питања за будућу сарадњу. Председница ПГП Томић изразила је уверење да ће Немачка учинити све да победи међународно право, зарад мира и стабилности у региону, што ће овим просторима омогућити даљи економски напредак.
Такође, закључено је да је напредак у дијалогу између Београда и Приштине од кључног значаја за очување стабилности у нашем региону, а чланови ПГП са Немачком су истакли да Србија предузима све неопходне кораке у циљу стабилизације прилика и избегавања даље ескалације на КиМ.