Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

16. децембар 2024. Представљање публикације „Двадесет година скупштинских механизама за родну равноправност у Србији“
Понедељак, 16. децембар 2024.
Публикација Двадесет година скупштинских механизама за родну равноправност у Србији представљена у Народној скупштини
Одбор за људска и мањинска права и равноправност полова, у сарадњи са Мисијом ОЕБС у Србији, предаставио је данас у Народној скупштини публикацију „Двадесет година скупштинских механизама за родну равноправност у Србији“.
Председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Александар Марковић истакао је да ова публикација представља својеврстан историјат, ретроспективу рада Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова од 2003. године и анализу досадашњег рада скупштинског механизма за родну равноправност, али да нуди и конкретне препоруке за унапређење рада у овој области.
„Двадест година није кратак период и доста тога се променило. Донети су закони из области људских права, забране дискриминације и родне равноправности, што је значајно утицало на рад и активности Одбора. Постављене су добре основе, имамо значајно већи број жена народних посланика, а и састав самог Одбора је родно избалансиран. Само учешће није довољно, недостају нам иницијативе које би покренули мушкарци и то је нешто чему треба да тежимо и на чему треба да радимо“, поручио је Марковић.
Он је истакао важне активности које је Одбор спровео у претходном периоду, а посебно активности којима се бави у овом сазиву, са посебним освртом на учешће у поступку родне ревизије у складу са методологијом ОДИХР, што треба да доведе до препорука како да се у Народној скупштини постигне пуна равноправност и да се у законодавној и контролној функцији парламента више пажње посвети питању родне равноправности. Такође, Одбор активно учествује у питањима родне равноправности која су сада укључена и у Берлински процес, навео је Марковић и искористио ову прилику да апострофира будуће активности Одбора попут учешћа у конкретним програмима ЕУ, обукама посланика из области родне равноправности у сарадњи са US Women, а као посебно важно главну улогу Одбора у надзору над применом Акционог плана Владе за примену Резолуције 1325 СБ УН - Жене, мир и безбедбност. Марковић је изразио наду да ће се, након данашње презентације, доћи до заједничких нових идеја, али и предлога за рад у наредном периоду.
У име Мисије ОЕБС у Србији обратила се Агнес Боденс, која је истакла да је Мисија ОЕБС у Србији посвећена подршци учешћа жена у свим пољима управљања, а у складу са Акционим планом ОЕБС из 2004. године о промовисању родне равноправности, који је подржало свих 57 држава чланица, укључујући и Србију.
„Парламенти на националном нивоу су у јединственој позицији да промовишу родну равноправност како њеним увођењем у своје структуре, тако и креирањем родно одговорних политика и спровођењем родно одговорног надзора над извршном граном власти. Мисија ОЕБС у Србији је поносна што подржава рад Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова током година и у више скупштинских сазива. Поздрављамо и подржавамо учешће Одбора и његову кључну улогу у партиципативној родној ревизији у Народној скупштини, коју спроводи OДИХР“ поручила је Боденс.
Она је истакла да се нада да ће публикација послужити двоструко, и као сведочанство о залагању за развој парламентарног механизма за родну равноправност у Србији, и као врста прегледа искустава која су проистекла из две деценије рада на националном и покрајинском нивоу.
Након уводних обраћања, ауторке проф. др Невена Петрушевић и мр Маја Седларевић представиле су публикацију у целини, док је посебан сегмент био посвећен делу који се односи на механизам у Народној скупштини.
Учешће у дискусији и размени мишљења о налазима и препорукама изнетим у публикацији „Двадесет година скупштинских механизама за родну равноправност у Србији“, ауторки проф. др Маријане Пајванчић, проф. др Невене Петрушић и мр Маје Седларевић, изнели су поред чланова Одбора, народни посланици, бивши чланови и председник Одбора, представници партнерских међународних организација попут ОЕБС, Вестминстерске фондације за демократију, ГИЗ и NDI, али и представници цивилног сектора, универзитета и других државних органа и организација.