Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

20. јануар 2025. Учесници састанка
Понедељак, 20. јануар 2025.
Представници опозиционих странака разговарали са генералним директором Генералног директората за суседство и преговоре о проширењу Европске комисије
Представници већег броја посланичких група Народне скупштине које чине опозицију, састали су се са генералним директором Генералног директората за суседство и преговоре о проширењу Европске комисије, Гертом Јаном Копманом.
Говорећи у име својих политичких странака, представници опозиције истакли су да се земља налази у великој политичкој и друштвеној кризи изазваној недостатком владавине права и „заробљеном државом“, као и да се студентски протести развијају у правцу генералног штрајка.
Проф. др Слободан Цвејић отворио је састанак речима да ce већина опозиционих странака већ годинама залаже за улазак Србије у Европску унију. Опозиција то чини борећи се за основне европске вредности, док власт преговара о приступању ЕУ само декларативно док у сенци тог процеса чини много потеза који тај пут отежавају, рекао је Цвејић.
Генерални директор Генералног директората за суседство и преговоре о проширењу Герт Јан Копман, истакао је став да је досезање стандарда и чланство у ЕУ најбољи начин за излазак из политичке кризе и препоручио да у том процесу учествују све институције, као и власт и опозиција заједно. Нагласио је да Европска унија са пажњом прати дешавања у Србији и да је осудила насиље према учесницима протеста, али је чврста у свом уверењу да је европски пут Србије једини начин да се дође до разрешења тренутне кризе у земљи.
На састанку су говорили и народни посланици Радомир Лазовић, Борко Стефановић, Владимир Ђорђевић, Ахмедин Шкријељ, Павле Грбовић, Жељко Веселиновић и Ђорђе Станковић. Они су указали на насиље које се дешава на улицама током протеста и на неопходност испуњења студентских захтева. Осим тога указали су на значај поштовања владавине права и слободе медија и истакли да је независна анализа већ указала на бројне нерегуларности у процесу избора чланова Савета РЕМ-а. Такође, нагласили су да је учешће на ванредним или редовним парламентарним изборима неприхватљиво без измена изборних услова и ревизије бирачког списка.