Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

20. новембар 2024. Учесници Конференције
Среда, 20. новембар 2024.
Потпредседник Народне скупштине Јован Јањић на Конференцији о апатридији
Поптредседник Народне скупштине Јован Јањић учестововао је на Конференцији „70 година Конвенције о статусу лица без држављанства и 10 година кампање Ја припадам – Шта смо постигли, а шта доноси будућност“, која је данас одржана у Народној скупштини.
Тим поводом Јањић је истакао да овај јубилеј, 70 година од усвајања Конвенције о статусу лица без држављанства, подсећа на чињеницу да је у годинама после Другог светског рата, на светском нивоу, имепративно истакнуто поштовање људских права, како би сваки човек имао своје место у друштву, са свим припадајућим правима и обавезама сходно људском достојанству. Он је подсетио да поменута Конвенција полази од тога да и Повеља УН, али и Светска декларација о правима човека утврђују начело којим сва људска бића, без разлике, треба да уживају права човека и основне слободе.
„Човек без држављанства нема државну заштиту, а из таквог статуса могу да исходе и друге, много дубље последице, попут онемогућене слободе кретања, стицања и поседовања имовине, онемогућавање образовања, непостојање могућности за одговарајућу медицинску негу, за легално запошљавање, за легално закључење брака, и друго. Та лица се суочавају са дискриминацијом и нису у могућности да активно учествују у друштвеном, животу“, поручио је Јањић.
Он је додао да је Република Србија потписивањем Конвенције поставила темељ својих даљих активности на искорењивању апатридије. Србија је и кроз правни систем и на делу показала посвећеност решавању проблема лица без докумената и оних у ризику од апатридије, навео је Јањић.
„У сарадњи са УНХЦР и цивилним друштвом Србија је спровела низ конкретних активности у правцу остваривања права на лична документа са којима се суочавају неки од наших суграђана. У одлучној намери да се превазиђу ови проблеми, нарочито упис у матичну књигу рођених, потврђивање држављанства и пријава пребивалишта, измењени су релевантни прописи и хармонизована пракса рада државних органа, како би се законске измене на правилан начин и ефикасно имплементирале. Проблем апатридије није такав да се решава једном за свагда, то је проблем за који непрестано постоји ризик да се изнова појави“, истакао је Јањић.
Упркос великом труду УНХЦР и свих партнера на решавању проблема апатридије, у овом тренутну у свету има више од 4,4 милиона људи суочених са овим проблемом, закључио је Јањић и захвалио свима у нашој земљи на посвећеном раду на хуманом задатку искорењивања апатридије.
Конференцију „70 година Конвенције о статусу лица без држављанства и 10 година кампање Ја припадам – Шта смо постигли, а шта доноси будућност“, која се односила на напредак на пољу искорењивања ризика од апатридије и будућим активностима у решавању овог проблема у нашој земљи, организовали су Министарство државне управе и локалне самоуправе и УНХЦР.