Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

30. август 2017. Чланови одбора за људска и мањинска права и равноправност полова и Одбора за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштва на састанку са Иницијативом за права особа са менталним инвалидитетом (MDRI-S)
Среда, 30. август 2017.
Омеровић истакао неопходност мултисекторске сарадње у решавању проблема особа са менталним инвалидитетом
Чланови Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова и Одбора за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштва састали су се Дому Народне скупштине са Иницијативом за права особа са менталним инвалидитетом (MDRI-S), са којима су разговарали о положају особа са менталним и интелектуалним инвалидитетом у Републици Србији.
Председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Мехо Омеровић истакао је да особе са менталним инвалидитетом спадају у категорију најдискриминисанијих особа у Србији и да је сусрет чланова Одбора са представницима Иницијативе један од корака ка изналажењу адекватнијих системских решења за укључивање ове друштвене групе у све сфере друштвеног живота у Србији. Омеровић је посебно истакао да је проблем права особа са менталним инвалидитетом изузетно комплексан и да захтева широк приступ и мултисекторску сарадњу, те је нагласио да надлежни одбори Народне скупштине показују спремност за решавање ових проблема.
Директорка Иницијативе за права особа са менталним инвалидитетом Драгана Ћирић Миловановић упознала је чланове Одбора са делокругом рада организације, истичући да је посебан фокус у раду стављен на права особа са менталним и интелектуалним инвалидитетом, смештеним у резиденцијалним установама. Као неке од кључних проблема, Ћирић Миловановић истакла је неопходност укидања института изолације особа смештених у установама, пораст броја деце у институцијама, недостатак подршке биолошким породицама, као и неефикасност система старатељства, а најважније, потпуно лишење пословне способности ове друштвене категорије.
Косана Бекер из Иницијативе, говорећи о положају жена и девојчица са инвалидитетом смештеним у установама, истакла је да су највећи проблеми, поред дискриминације, сексуално и родно насиље.
Чланица Одбора Љупка Михајловска додала је да је још један од проблема коме треба посветити пажњу образовање деце са менталним и интелектуалним инвалидитетом.
Чланица Одбора Татјана Мацура изразила је задовољство због конструктивног приступа овом проблему у циљу изналажења неопходних решења у што скоријем року.
Председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Мехо Омеровић на крају се захвалио и присутним гостима из иностранства, учесницима партнерског састанка PODIUM, на чијим се маргинама и одржава овај састанак, истичући значај примене добрих пракси, посебно из земаља чланица Европске уније, у решавању проблема положаја особа са инвалидитетом у Србији.