Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

Петак, 25. фебруар 2011.
Округли сто о изменама Закона о планирању и изградњи
Народна скупштина Републике Србије, у сарадњи са Мисијом ОЕБС, организoвала је, у петак, 25. фебруара 2011. године, Округли сто на којем је било речи о Предлогу закона о изменама и допунама Закона о планирању и изградњи.
Народна скупштина Републике Србије, у сарадњи са Мисијом ОЕБС, организoвала је, у петак, 25. фебруара 2011. године, Округли сто на којем је било речи о Предлогу закона о изменама и допунама Закона о планирању и изградњи.
Председница Народне скупштине Републике Србије проф. др Славица Ђукић-Дејановић, поздрављајући учеснике Округлог стола, истакла је да су предложене измене, које су на дневном реду прве седнице Првог редовног заседања заказане за 2. март, врло значајне, јер ће великом броју грађана омогућити стамбени простор. Председница је истакла да организацијом округлих столова, НС РС и ОЕБС желе да се установи пракса да се, непосредно пре расправе у Народној скупштини, о законима и променама које ти закони уводе у живот грађана разговара, не само пред одборима, већ и укључивањем медија, стручњака, народних посланика.
Закон је првенствено промењен да би се олакшале, убрзале и поједноставиле процедуре и да би се спречила арбитрарност локалне администрације и катастра, који су се према речима министра животне средине и просторног планирања Оливера Дулића показали као неефикасни. Дулић је нагласио да ће конверзију права коришћења у право својине на грађевинском земљишту морати сви да плате.
Стеван Лилић, професор упоредног права на Правном факултету, упозорио је да је проблематично да влада прописује тржишну вредност земљишта јер је то противно тржишној утакмици. Верица Бараћ, председница Савета за борбу против корупције, нагласила је да разнородне области, као што су грађење, својински односи и легализација није требало спајати у један закона. Шеф посланичке групе „За европску Србију“ Нада Колунџија није се сложила са тим и казала је да је боље да се једним свеобухватним законом реше вишедеценијски проблеми него донети посебне законе.
Бараћева сматра да се преношењем права коришћења у право својине кочи доношење Закона о јавнох својини и да се спречава натурална реституција имовине. Такође је сугерисала да не би требало дозволити легализацију у заштитном појасу поред магистралних путева, указујући на могућност корупције јер ће сагласност за то морају дати предузећа.
Бојан Младеновић, заменик председника Одбора за урбанизам и грађевинарство и народни посланик Српске радикалне странке, предложио је Mинистарству да изађе са тачним податком колико у Србији има нелегалних објеката и колико је до сада легализовано.
Томас Мур, заменик шефа мисије ОЕБС у Србији истакао је да демократија почиње онда када грађани постану информисани о законима и када могу имати утицаја на њих. Додао је да грађани осећају ефекте добре владавине онда када влада може да им обезбеди остварење законских права брзо, транспарентно и на предвидљив начин.