Петак, 17. октобар 2008.

Одржан округли сто о људском достојанству у сиромаштву

Поводом обележавања Светског дана борбе против сиромаштва, Одбор Народне скупштине за рад, борачка и социјална питања организовао је 17. октобра у Дому Народне скупштине округли сто о теми “Људско достојанство у сиромаштву.



Поводом обележавања Светског дана борбе против сиромаштва, Одбор Народне скупштине за рад, борачка и социјална питања организовао је 17. октобра у Дому Народне скупштине округли сто о теми “Људско достојанство у сиромаштву.”У раду су учествовали народни посланици, представници Владе Србије, Канцеларије УН за развој у Србији (UNDP), УНИЦЕФ-а у Србији, невладиних организација и цивилног друштва.

Скуп је, у име домаћина, Одбора за рад, борачка и социјална питања, отворио Мехо Омеровић, председник Одбора, који је подсетио да су Уједињене нације прогласиле 17. октобар ( Париз, 1987. године) Светским даном борбе против сиромаштва и да се тог дана широм света симболично исказује посвећеност борби за искорењивање екстремног сиромаштва и неједнакости. Осим тога, ове године обележава се и 60 година од потписивања Универзалне декларације о људским правима.

Сиромаштво не значи само глад и неухрањеност, нарушено здравље, недостатак образовања и бескућништво, већ и искљученост из друштвеног живота и одлучивања и, пре свега, нарушено људско достојанство, нагласио је Мехо Омеровић.

Поздрављајући учеснике скупа, председница Народне скупштине проф. др Славица Ђукић-Дејановић подсетила је да парламент већ пету годину обележава овај значајан датум и на тај начин “доприноси борби против најстрашније и најболније несреће која је задесила човечанство и пред којом не смемо да затвoримо очи.”

Председница Народне скупштине истакла је да сиромаштво у свету расте и забрињава и да се јаз између богатих и сиромашних продубљује. О томе говоре потресни подаци да више од милијарду људи у свету живи са мање од једног долара дневно, сваке године умре 11 милиона деце, а чак шест милиона деце умре од болести које су излечиве, више од 800 милиона људи је гладно, а сваких 3,6 секунди од глади умре једна особа. Сиромаштво захвата све сегменте живота, деградира нас и ставља у понижавајући положај и угрожава основна људска права и достојанство.

У последњих пет година број сиромашних у Србији је преполовљен, нагласила је председница Ђукић-Дејановић и смањен на пола милиона, што је охрабрујући податак, али још много људи живи испод границе сиромаштва. Најугроженије категорије становништва су деца, особе изнад 65 година старости, избеглице, интерно расељена лица, жене, особе са инвалидитетом, незапослени и Роми.

Народни посланик, члан одбора за смањење сиромаштва и за међунационалне односе и председник Националног савета Рома Витомир Михајловић, рекао је да ове године Србија председава Декадом интеграције Рома 2005-2015. и да из тога за њу проистичу посебне обавезе везано за њихову бржу социјалну интеграцију. Он је говорио о тешком положају и проблемима са којима се суочавају Роми, који су једна од најугроженијих друштвених група.

Испред Тима потпредседника Владе за имплементацију Стратегије за смањење сиромаштва учесницима се обратила Тања Јанковић. Она је говорила о мерама које је које је Влада предузела у протеклом периоду и које су довеле до смањења броја сиромашних у Србији, али је скренула пажњу да су у земљама у транзицији посебно угрожене жене.

О дечјим правима и достојанству деце у сиромаштву говорила је директорка Канцеларије УНИЦЕФ-а за Србију Јудита Рајхенберг, која је истакла да је у Србији свако пето дете сиромашно или на ивици сиромаштва.Тој деци је ускраћено право на развој, здравље, образовање и здраву социјализацију. Сиромаштво је негација могућности за развој и негација људског достојанства, нагласила је Јудита Рајхенберг.

Стални представник Канцеларије УН у Србији, координатор Програма за развој УН у Србији, Дејвид Ленс Кларк говорио је поводом годишњице усвајања Опште декларације о људским правима. Он је позитивно оценио активности Владе на смањењу сиромаштва у Србији, али је рекао да је стање далеко од идеалног и да су и даље угрожене исте групе становништва.

Представник Канцеларије УН за развој посебно је скренуо пажњу на тежак положај Рома и истакао да су УН спремне да помогну Србији, на националном и на локалном плану, како би се помогло њиховој бржој друштвеној интеграцији.

Учесницима скупа о својим тешкоћама затим су говорили представници појединих маргинализованих група-Роми, расељена лица, избеглице.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
недеља, 4. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја