Среда, 28. јануар 2009.

Одржан округли сто о нацртима стратегија нациналне безбедности и одбране Србије

У Дому Народне скупштине 28. јануара 2009. године одржан је округли сто о Нацрту стратегије нациналне безбедности и Нацрту стратегије одбране Републике Србије, који је организовао Центар за цивилно-војне односе.



У Дому Народне скупштине 28. јануара 2009. године одржан је округли сто о Нацрту стратегије нациналне безбедности и Нацрту стратегије одбране Републике Србије, који је организовао Центар за цивилно-војне односе. Циљ организовања округлог стола је да се подстакне јавна дебата о најважнијим стратешким документима из области безбедности и одбране који се доносе у Србији први пут након обнављања њене државности.

У раду округлог стола учешће су узели народни посланици Божидар Делић, Влајко Сенић, Константин Самофалов и Зоран Остојић. Они су оценили да је основни проблем у тим стратешки важним документима што не дефинишу прецизно да ли ће Србија у будућности остати војно неутрална или ће тежити ка чланству у НАТО.

Говорећи о нацртима стратегија, које је сачинило Министарство одбране, Константин Самофалов (ДС) подсетио је на званични државни став да је чланство у програму Партнерство за мир у овом тренутку права мера за сарадњу са НАТО-ом. Он је рекао да ће о обе стратегије расправљати скупштински Одбор за одбрану и безбедност и апеловао на политичаре да постигну консензус око њиховог усвајања.

Посланик Божидар Делић (СНС) је рекао да се у документима помиње интеграција Србије у Европску унију, али да је спорно питање њених евроатланских интеграција. Он се није сложио са оценом, садржаном у документу, да је значајно смањена опасност од оружане агресије на Србију, јер сматра да она траје, имајући у виду да је један део земље окупиран.

Посланик Г17 Плус Влајко Сенић оценио је да би Србија требало да постане чланица НАТО, као и да њена одлука о војној неутралности не може да представља стратешко опредељење државе. Он је нагласио да је реформа служби безбедности не само у националном интересу, већ је и предуслов за спровођење стратегије националне безбедности.

За редефинисање одлуке о војној неутралности Србије заложио се и посланик Зоран Остојић (ЛДП). Он је рекао да у стратегији безбедности нису добро дефинисани национални циљеви и замерио је што у овом документу није посвећена пажња енергетској безбедности.

У наставку рада, учесници округлог стола водили су дебату о концепту националне безбедности и одбране. Тим поводом говорили су представници Центра за цивилно-војне односе, Београдског центра за људска права и Фонда за отворено друштво.

Поводом теме која се односила на политику и систем националне безбедности у Републици Србији, учесницима округлог стола обратили су се професори са Факултета политичких наука и Универзитета Унион у Београду, као и представници Безбедносно-информативне агенције и Балканског фонда за демократију.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
недеља, 4. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја