Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

Четвртак, 6. октобар 2011.
Одржана конференција „Људска права и парламентарци“
Конференција под називом „Људска права и парламентарци“, у организацији Народне скупштине и Мисије ОЕБС-а у Србији, одржана је данас у Дому Народне скупштине.
Конференцију је отворила председница Народне скупштине проф. др Славица Ђукић-Дејановић, а уводне говоре одржали су генерални секретар Интерпарламентарне уније Андерс Б. Џонсон, заменик шефа мисије ОЕБС-а у Србији Томас Мур, стални кооринатор Уједињених нација у Србији Вилијам С. Инфанте и заменица шефице Канцеларије Савета Европе у Србији Нађа Ћук. Као панелисти, на Конференцији су учествовали потпредседник Народне скупштине Никола Новаковић, народне посланице Јелена Триван, Милица Војић Марковић, члан Одбора за људска права посланика у Интерпарламентарној унији и посланик у Скупштини Словеније Богдан Барович, повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић, повереница за заштиту равноправности Невена Петрушић, заштитник грађана Саша Јанковић, представници Министарства за људска и мањинска права, државну управу и локалну самоуправу и Министарства правде, као и представници цивилног сектора и мисија међународних организација у Србији.
Председница Народне скупштине проф. др Славица Ђукић-Дејановић, поздрављајући присутне навела је да овом Конференцијом Народна скупштина обележава Међународни дан демократије, као и 120 година чланства Народне скупштине у Интерпарламентарној унији. Председница Народне скупштине истакла је да Србија препознаје значај људских права, што је видљиво и у законодавној активности.
Генерални секретар Интерпарламентарне уније Андерс Б. Џонсон указао је да парламентарци Србије пружају велику подршку унапређењу људских права, мира и сарадње унутар Интерпарламентарне уније.
Заменик шефа Мисије ОЕБС-а у Србији Томас Мур истакао је да је Србија кредибилна и активна чланица међународних организација које се баве заштитом људских права. Указао је да парламент представља грађане, осликава разноликост друштва и уједно поздравио опредељење Народне скупштине да формира Одбор за људска и мањинска права и равноправност полова, што је предвиђено одредбама Пословника,које ће се примењивати од наредног скупштинског сазива.
Стални кооринатор Уједињених нација у Србији Вилијам С. Инфанте навео је да је демократија основ и начин заштите људских права и поздравио ратификацију већине докумената и конвенција Уједињених нација о људским правима у Народној скупштини.
Заменица шефице Канцеларије Савета Европе у Србији Нађа Ћук, изнела је став да савремене глобалне претње угрожавају људска права и да им треба приступити на другачији начин, мобилизацијом свих сегмената друштва – државе и њених институција, медија, цивилног сектора и да првенствено треба превентивно деловати.
На Конференцији се дискутовало о људским правима и улози парламентараца, универзалном систему заштите људских права, систему за заштиту и праћење људских права Савета Европе, систему парламентарне контроле, надзора и улози државних институција за људска права. Учесници Конференције су се сложили да је потребно ојачати контролну функцију Народне скупштине, с обзиром да се усвајају квалитетни закони, али да остаје проблем њихове примене.
Том приликом, представњен је приручник „Људска права: Приручник за парламентарце“, у издању Интерпарламентарне уније и Високог комесаријата Уједињених нација за људска права, а чији је превод на српски језик и штампање помогла Мисија ОЕБС-а у Србији. Генерални секретар Интерпарламентарне уније Андерс Б. Џонсон истакао је да приручник пружа корисне информације парламентарцима о мехнизмима за спровођење закона и поштовање људских права.