Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности
Среда, 26. јануар 2011.
Обраћање председнице НС РС Славице Ђукић-Дејановић на састанку са делегацијом Европског парламента за Албанију, Босну и Херцеговину, Србију, Црну Гору и Косово
Поштовани господине Кукан, Даме и господо посланици Европског парламента, Желела бих да вам се захвалим на томе што сте нашли времена да се сретнете са мном, посебно с обзиром на чињеницу да је то моја прва посета Европском парламенту у својству председника НС РС.
Поштовани господине Кукан,
Даме и господо посланици Европског парламента,
Желела бих да вам се захвалим на томе што сте нашли времена да се сретнете са мном, посебно с обзиром на чињеницу да је то моја прва посета Европском парламенту у својству председника НС РС.
Разговор са председником ЕП, господином Бузеком, који сам имала данас у преподневним часовима, био је веома садржајан и са аспекта наших напора за напредовање у процесу приступања Европској унији изузетно користан. Садржину разговора и сугестије које је господин Бузек имао, пренећу народним посланицима Србије.
Желим да вам кажем, драге колеге, да је улазак Србије у Европску унију један од најважнијих приоритета наше земље. Што се тиче политичког аспекта, резултати истраживања показују да грађани Србије високо уважавају европске стандарде.
Најпре ћу вам у неколико речи представити основне уставне надлежности Народне скупштине Републике Србије. Народна скупштина је највише представничко тело и носилац уставотворне и законодавне власти. У том смислу, у оквиру својих надлежности, Скупштина врши следеће функције: представничку, законодавну, изборну и контролну. Парламент има кључну функцију у контролисању рада Владе у име јавности. Од НС РС, као највишег представничког тела, грађани очекују да, у њихово име и за њихов рачун, врши контролу у поступцима примене закона и других општих аката.
Дозволите ми да вас укратко упознам и са основним активностима Народне скупштине Републике Србије на законодавном плану, посебно са аспекта усвајања закона из европске агенде. Доношење Закона о Народној скупштини и новог Пословника у целом овом процесу много помаже. У овом мандату донето је 575 закона и 153 других аката, а само у прошлој години донето је 262 закона и 48 других аката. У целини, Национални план интеграције Србије у Европску унију је, посматрајући само прописе који су планирани за усвајање у периоду од јула 2008. године до септембра 2010. године испуњен 78%.
Што се тиче контролне улоге Народне скупштине, најсистематичнији метод за вршење надзора над радом органа извршне власти је кроз рад скупштинских одбора.
Одредбама новог Пословника Народне скупштине предвиђено је да се у оквиру седница одбора, а у сарадњи са невладиним сектором и стручном јавношћу, организују јавна слушања на тему праћења примене законских решења, а ради остваривања контролне функције Народне скупштине.
Ради ефикасније контроле над радом Владе, а у циљу успостављања добре владавине и поступања по препорукама ЕУ, у неколико протеклих година у Србији су успостављени независни државни органи, регулаторна и контролна тела.
Независни државни органи су самостални у свом раду, али их бира Народна скупштина и у обавези су да Народној скупштини подносе извештаје о раду на годишњем нивоу, а ванредне извештаје на захтев Народне скупштине и по сопственој иницијативи.
Кроз унапређену контролу над радом извршне власти, не само кроз директну ефикаснију сарадњу са независним регулаторним телима, већ и укључивање свих заинтересованих страна (цивилни сектор, медији, међународна заједница итд.) тежи се ка општем друштвеном циљу да се ојача поверење грађана у демократско функционисање система власти.
НС РС и ја лично, као њен председник, веома много полажемо на унапређење парламентарне дипломатије, како у региону, тако и много шире. Парламентарна дипломатија је од изузетног значаја за отварање нових и садржајних авенија, како за билатералну и регионалну, тако и за сарадњу на ширем светском нивоу.
Посебну пажњу придајемо сарадњи парламената у региону, где је остварена до сада, врло плодна сарадња парламената на свим нивоима, како у сарадњи председника парламената, тако и у сарадњи надлежних одбора и група пријатељства. Досадашњи резултати те и такве сарадње у региону показују да је парламентарна дипломатија увелико добила зелено светло у склопу опште светске дипломатије.
Дозволите ми да вам укажем само на неколико података у вези са парламентарном дипломатијом мене као председника НС РС. У овом мандату примили смо 91 делегацију, међу којима су били 30 највиших званичника - 19 председника парламента, 7 председника држава и 4 председника владе. При томе сам имала 35 сусрета у разним земљама Европе и других континената.
Србија је свесна својих обавеза које проистичу из сарадње са Хашким трибуналом и сузбијањем корупције. Влада Републике Србије али и грађани Србије сматрају да је обавеза сарадње са Хашким трибуналом цивилизацијски чин. Борба против корупције спада у приоритете Владе и Народне скупштине Републике Србије. На овом путу не сме бити оклевања, а све препреке се морају превазићи кроз стриктну примену Устава и закона.
Заштита и поштовање људских права у Србији регулисани су Уставом и другим законима, у складу са обавезама које проистичу из бројних међународних конвенција. На овом пољу остварен је значајан напредак. Све националне мањине у Србији изабрале су своје савете, осим националне мањине Бошњака, чији савет тек треба да се формира.
Србија се у овом тренутку суочава са два изазова: последицама светске финансијске кризе и припремама за отпочињање дијалога између Приштине и Београда.
Влада Србије направила је програм превазилажења финансијске кризе. Почетни резултати су ту, али још увек предстоји озбиљан рад, пре свега, на обезбеђивању инвестиција који би поспешиле производњу, а самим тим и смањиле незапосленост.
Београд је спреман да отпочне дијалог са Приштином. Ми смо веома захвални Дику Мартију на акту указивања на постојање могућих злочина и криминала који су предмет његовог извештаја. Oчекујемо да ће сада, након усвојеног извештаја и резолуције у ПС СЕ, надлежне институције, што је могуће пре, отворити истрагу која треба да утврди истину.
Народна скупштина, али и сви надлежни у Србији припремиле су одговоре на Упитник који нам је доставила Европска унија. Са задовољством желим да вас обавестим да је НС РС била међу првима у припреми одговора, с тим што ћемо комплетне одговоре презентирати до 31. јануара.
Дозволите ми, на крају, поштовани посланици Европског парламента, да вам се захвалим што су ратификација Споразума о стабилизацији и придруживању и усвајање Резолуције о европским интеграцијама Србије, протекли у веома позитивној атмосфери.
Желим да вас уверим да сви посланици НС РС и ја лично то веома ценимо и стојимо вам на располагању за све будуће контакте и размену мишљења.
Захваљујем на пажњи.