Понедељак, 21. октобар 2024.
Делегација Одбора за спољне послове и одбрану Сената Републике Италије, коју предводи председница Одбора Стрефанија Кракси (Stefanija Craxi), разговарала је данас са делегацијом Народне скупштине на челу са потпредседницом Народне скупштине и председницом Одбора за спољне послове Марином Рагуш.
Рагуш је истакла да су у овом мандату Народне скупштине парламентарна сарадња и парламентарна дипломатија стављене у фокус, што је важно имајући у виду изазовна гео-политичка времена. Она је додала да је Србији на европском путу важна подршка Италије, као једне од оснивача ЕУ и чланице НАТО, посебно њено разумевање целокупне ситуације у којој се Србија налази, али и у погледу дужине процеса европских интеграција. Рагуш је истакла да Србија и Италија немају у својим односима отворених питања, већ добру сарадњу са потенцијалом за унапређење, посебно у облати савремених технологија, науке и вештачке интелигенције. Такође, Рагуш је захвалила италијанским колегама на доприносу њиховог контингента у оквиру КФОР-а, чије присуство даје осећај сигурности Србима на КиМ, као и на подршци Италије у СЕ приликом гласања о пријему тзв. Косова у ову организацију.
Председница Одбора за спољне послове и одбрану италијанског Сената Стефанија Кракси истакла је да је процес европских интеграција Србије предуг, што је оценила као недостатак политичке воље. Италија има јасан став по овом питању, који неће мењати и настојаће да до те политичке воље дође, навела је Кракси. Она је додала да се и Италија, као и Србија, суочава са бројним изазовима од оних који собом носе нове технологије, до безбедносних и одбрамбених изазова и сложила се да простора за унапређење сарадње двеју држава има у бројним областима.
Мр Милован Дрецун, председник Одбора за одбрану и унутрашње послове упознао је италијанске колеге са изазовима у овом сектору нагласивши да је Србија темељни стуб балканске безбедности, а тиме и безбедности саме Европе. Он је подсетио да је Србија војно неутрална земља, али земља која јача своје одбрамбене капацитете и модернизује своје оружане снаге. Простор са сарадњу са Италијом у области одбране и безбедности постоји, посебно у погледу борбе против организованог криминала, илегалних миграција, екстремизма и тероризма који угрожавају обе државе. Он је додао да је немерљив допринос италијанског контингента у КФОР-у, посебно када је у питању заштита нашег културног и верског наслеђа. Такође, Дрецун је нагласио да је Србија опредељена да изазове на КиМ решава мирним путем, као и да остане фактор стабилности у читавом региону.
Члан српске делегације Владимир Ђорђевић, као члан делегације Народне скупштине у ПССЕ, у разговору се осврнуо на процес европских интеграција Србије, који траје већ 20 година, као и на питање миграција, док је Александар Мирковић, као члан Одбора за контролу служби безбедности и такође члан делегације Народне скупштине у ПССЕ, упознао италијанску делегацију са горућим проблемима српског народа на КиМ и заједно са колегиницом Дуњом Симоновић Братић, такође чланом делегације Народне скупштине у ПССЕ, још једном захвалио на подршци коју Италија пружа нашој земљи како на европском путу, тако и у међународним организацијама.