Четвртак, 19. фебруар 2009.

Британски паралментарци разговарали са члановима Групе пријатељства и Одбора за иностране послове

Делегација Британске групе приИнтерпарламентарној унији Парламента Велике Британије, коју предводи Роџер Бери (RogerBerry), имала је данас у Дому Народне скупштине одвојене разговоре са члановима Групе пријатељства Србија-Велика Британија у Народној скупштини и Одбора за иностране послове.



Делегација Британске групе приИнтерпарламентарној унији Парламента Велике Британије, коју предводи Роџер Бери (RogerBerry), имала је данас у Дому Народне скупштине одвојене разговоре са члановима Групе пријатељства Србија-Велика Британија у Народној скупштини и Одбора за иностране послове.

У разговору са члановима Групе пријатељства Србија-Велика Британија размењена су мишљења о актуелној ситуацији у Србији и потреби даљег јачања сарадње два парламената. У нашој земљи постоји висок степен подршке за евроинтеграције, али питање подршке јавног мњења европском путу Србије не би требало условљавати признањем независности Косова, рекла је Весна Марјановић. И Милош Алигрудић је изнео став да не треба очекивати од Србије да призна независност Косова као предуслов за наш улазак у Европску унију.

Саговорници су се сложили у оцени да је неопходно даље јачати везе два парламента, посебно кроз групе пријатељства, али и кроз непосредну сарадњу радних тела и самих парламенатараца. Шеф делегације британских парламентараца Роџер Бери је на крају разговора рекао да ће делегација известити Парламент Велике Британије о изнетим ставовима.

У разговорима су учествовали чланови Групе пријатељства Србија-Велика Британија, народни посланици Весна Марјановић, Милош Алигрудић, Смиљана Милисављевић Радослав Миловановић, Тамаш Тот и Јелена Травар-Миљевић.

Током сусрета са члановима Одбора за иностране послове, које је предводио председник Одбора проф. др Драгољуб Мићуновић, британски парламентарци су се највише интересовали за однос Србије и бивших република које су биле у саставу Југославије. Председник Мићуновић је рекао да је сарадња успостављена, посебно у економским односима, али да су се у протеклом периоду јављали и одређени проблеми који су успоравали тај процес. Признање независности Косова од стране неких земаља довело је до захлађења односа, али је, по његовој оцени, ситуација у региону стабилна. Мићуновић је оценио да би брже напредовање Србије ка европским интеграцијама допринело превазилажењу проблема и, не само политичком, економском и културном развоју, него и обнови читавог простора на Балкану. И по оцени британских колега, земље на Балкану заједно могу бити много успешније него појединачно.

Разговорима са британским парламентарцима присуствовали су чланови Одбора за иностране послове Милош Алигрудић, Жељко Ивањи, Наташа Вучковић, Милош Јевтић, Никола Лазић и Балинт Пастор.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1