7. novembar 2015. Dr Vesna Rakonjac na na međunarodnoj konferenciji „Parlamentarna skupština Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi – regionalne sinergije, strateška saradnja i parlamentarna diplomatija“ i zasedanju Stalnog odbora PS PSJIE

7. novembar 2015. Dr Vesna Rakonjac na na međunarodnoj konferenciji „Parlamentarna skupština Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi – regionalne sinergije, strateška saradnja i parlamentarna diplomatija“ i zasedanju Stalnog odbora PS PSJIE

Ponedeljak, 9. novembar 2015.

Učešće zamenice člana stalne delegacije Narodne skupštine u PS PSJIE na međunarodnoj konferenciji „Parlamentarna skupština Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi – regionalne sinergije, strateška saradnja i parlamentarna diplomatija“ i zasedanju Stalnog odbora PS PSJIE

Zamenica člana stalne delegacije Narodne skupštine u Parlamentarnoj skupštini Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi (PS PSJIE) i predsednica Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva dr Vesna Rakonjac učestvovala je na međunarodnoj konferenciji „Parlamentarna skupština Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi – regionalne sinergije, strateška saradnja i parlamentarna diplomatija“ i zasedanju Stalnog odbora Parlamentarne skupštine PSJIE, 6. i 7. novembra u Sofiji, Bugarska.


Prvog dana, na međunarodnoj konferenciji, predstavnici 12 parlamenata zemalja učesnica PSJIE i Prištine, Evropskog parlamenta, Parlamentarne skupštine Mediterana, Vestminsterske fondacije za demokratiju, univerziteta i istraživačkih instituta razgovarali o definisanju i sprovođenju regionalnih prioriteta, saradnji sa drugim regionalnim inicijativama i organizacijama civilnog društva, kao i međunarodnim organizacijama, a posebno o ulozi PS PSJIE u procesu evropskih integracija i intenziviranju saradnje sa Evropskim parlamentom.

Učesnici su se složili da PS PSJIE ima ključnu ulogu u regionu i treba da postane lider regionalnih inicijativa, zajedničkih projekata i aktivnosti u regionu. Na konferenciji je istaknut značaj i potreba podrške zemljama koje su u procesu pristupanja Evropskoj uniji i razmena iskustava u usklađivanju zakonodavstva koje imaju zemlje članice Evropske unije, koje su članice Procesa saradnje u JIE. Na konferenciji se razgovaralo o infrastrukturnim projektima u regionu, energetskoj efikasnosti, ekonomskom razvoju, zapošljavanju i socijalnim pitanjima. U ovoj raspravi, Vesna Rakonjac je ukazala na pozitivna iskustva Igmanske inicijative u oblasti zapošljavanja, zaštite na radu, socijalnog statusa radnika i obaveza poslodavaca, ističući nameru zemalja potpisnica Dejtonskog sporazuma da potpišu bilateralne i trilateralne sporazume o slobodnom kretanju radne snage. Ona je istakla da su učesnice Igmanske inicijative, uz podršku Ambasade Danske spremne da prošire saradnju u oblasti zapošljavanja i socijalnih pitanja i sa drugim zemljama i izrazila zadovoljstvo što se i Slovenija pridružila ovim pregovorima. Ona je zaključila da su visoka nezaposlenost, problemi sa kojima se suočavaju radnici, socijalna zaštita i siromaštvo pitanja sa kojima se suočavaju sve zemlje regiona i mesto za konsenzus o neophodnosti zajedničkog rada na rešavanju ovih problema. U tom smislu, Rakonjac je predložila formiranje pododbora za zapošljavanje i socijalna pitanja u okvitu Generalnog odbora za socijalni razvoj, obrazovanje, istraživanje i nauku, što je naišlo na odobravanje učesnica PSJIE.

Posebna pažnja posvećena je izbegličkoj krizi, koja ozbiljno pogađa sve zemlje učesnice PSJIE, gde je pozdravljena spremnost EU da obezbedi brzu i efikasnu humanitarnu i finansijsku pomoć kako bi pomogla u borbi sa stalnim izbegličkim pritiscima i apelovano na države članice EU da pristupe rešavanju aktuelne izbegličke krize, na koordinisan način i uz potpuno uključivanje zemalja koje su u procesu pridruživanja a koje su pogođene velikim prilivom izbeglica. Generalni sekretar parlamentarne skupštine Mediterana predstavio je mehanizme koje su u međuvremenu razvile Ujedinjene Nacije za brzo reagovanje na kriznim područjima, a izraženo je uverenje da će ubrzo biti pronađeno zajedničko rešenje za ovo veliko pitanje i probleme koji se mogu očekivati u budućnosti.

Na sastanku Stalnog odbora Parlamentarne skupštine PSJIE, članovi ovog Odbora i ovlašćeni predstavnici parlamenata PSJIE i Prištine raspravljali su i konkretno o smernicama za sporazum o saradnji između PS PSJIE i Evropskog parlamenta na osnovu zaključaka sa međunarodne konferencije. Oni su se složili da je neophodno uspostaviti intenzivniju saradnju, a predsednik Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta E. Brok podržao je inicijativu bugarskog predsedavanja PSJIE i pozvao predstavnike PS PSJIE da prisustvuju sastanku AFET početkom sledeće godine. Na sastanku Stalnog odbora je zaključeno da će intenzivnija saradnja sa Evropskim parlamentom omogućiti veći uticaj regiona jugoistočne Evrope i bolje razumevanje pitanja i problema sa kojima se suočavaju zemlje učesnice PSJIE. Institucionalizacija odnosa EP i PS PSJIE usvajanjem zajedničkog memoranduma o saradnji, u bliskoj budućnosti, predstavljaće posebno važan iskorak regiona PSJIE, a značajan doprinos će dati i zemljama regiona koje se nalaze u procesu pristupanja Evropskoj uniji.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
petak, 19. april

Ceo kalendar događaja