10. maj 2021. Predsednik Narodne skupštine Ivice Dačića na video Konferenciji predsednika parlamenata Evropske unije i država kandidata

10. maj 2021. Predsednik Narodne skupštine Ivice Dačića na video Konferenciji predsednika parlamenata Evropske unije i država kandidata

Ponedeljak, 10. maj 2021.

Učešće predsednika Narodne skupštine Ivice Dačića na video Konferenciji predsednika parlamenata Evropske unije i država kandidata

Predsednik Narodne skupštine Ivica Dačić učestvovao je danas na video Konferenciji predsednika parlamenata Evropske unije koju je organizovala SR Nemačka. Na Konferenciji su pored država članica, učestvovali i predsednici parlamenata Srbije, Crne Gore i Severne Makedonije.


Domaćini konferencije, koja je bila posvećena digitaliziaciji i promenama u javnoj sferi - rizicima i mogućnostima za demokratiju, bili su predsednik Bundestaga Volfgang Šojble i predednik Bundesrata Rejner Hazelof.

Predsednik Narodne skupštine Ivica Dačić je u svom izlaganju istakao da digitalizacija sa sobom donosi mnogo koristi, ali u isto vreme i izazova za demokratski razvoj naših društava. Pozitivne efekte za naše građane videli smo upravo tokom pandemije, rekao je predsednik Narodne skupšitne, isičući da je široko rasprostranjena digitalizacija značajno olakšala proces vakcinacije tako da se Srbija nalazi u evropskom i svetskom vrhu po broju vakcinsanih građana. Sa druge strane, „tamne” strane procesa digitalizacije vidljive su na svakom koraku, a pre svega u sferi javne komunikacije kroz govor mržnje, širenje lažnih vesti, teorija zavere i ove negativne strane narušavaju neke od osnovnih demokratskih tekovina našeg društva.

Obraćanje predsednika Narodne skupštine prenosimo u celosti:

„Poštovani gospodine Šojble,

Poštovani gospodine Haselof,

Uvažane kolege,

Hvala vam na prilici da danas razgovaramo o jednoj od najvažnijih tema za savremena evropska pa i svetska društva. Ne bih je nazvao problemom, ali kao i u svakom globalnom trendu i digitalizacija sa sobom donosi mnogo koristi, ali u isto vreme i izazova za demokratski razvoj naših društava.

Našu ulogu, ulogu naših parlamenata u ovom procesu vidim kao jednu od vodećih u naporu da se iz savremenih procesa digitalizacije izvuče maksimum koristi za naša društva, i sa druge strane da na najmanju meru svedemo njene negativne strane. Uveren sam da je naš uticaj u tom smislu izuzetno veliki i mi od toga ne treba da bežimo, već naprotiv, da upotrebimo taj uticaj da promovišemo demokratsku kulturu u digitalnoj sferi, jer ona već postaje glavno polje u kojem se odvija celokupan politički i društveni život.

Srbija je visoko digitalizovano društvo. Skoro dve trećine naših građana svakodnevno koristi internet, a priključak za internet postoji u 80 odsto naših domaćinstava. Ovo donosi brojne pozitivne efekte za naše građane, navešću samo to da je upravo zbog efikasne i široko rasprostranjene digitalizacije, Srbija u samom evropskom i svetskom vrhu po broju vakcinisanih građana, što je za borbu protiv pandemije Kovida 19 glavni preduslov.

Sa druge strane, „tamne” strane ovog procesa vidljive su na svakom koraku, a pre svega u sferi javne komunikacije. Ni mi, kao i sva druga društva, nismo imuni na govor mržnje, širenje lažnih vesti, teorija zavere, dakle svih onih produkata koje je sa sobom donelo prebacivanje težišta javnog dijaloga u digitalnu sferu. Ovaj trend mora da zabrine svaku odgovornu javnost i njene političke predstavnike, jer njegove negativne strane već sada narušavaju neke od demokratskih pa i civilizacijskih temelja naših društava.

Neću ići daleko, već ću samo upozoriti na to da otpori prema vakcinaciji kod miliona ljudi u Evropi, najvećim delom ima za uzrok upravo u oslanjanju na teorije zavere i šarlatanske sadržaje, toliko raširene u onlajn-sferi i na društvenim mrežama. Svi zajedno nalazimo se u veoma osetljivoj zoni, gde treba da pronađemo takva rešenja, koja će naš javni prostor učiniti mestom bez nasilja i lažnih vesti, a da u isto vreme ne narušimo načela o slobodi izražavanja i otvorenosti javnog prostora za svakog pojedinca.

Naša odgovornost je u tome da tragamo za rešenjima koja će biti zajednička i opšteprihvaćena, bilo da je reč o nekom stepenu regulacije ili usvajanja standarda tolerancije dijaloga koje ćemo zajedno i široko primenjivati. U tom smislu, Republika Srbija i dalje želi da radi zajedno sa svima vama pojedinačno, kao i sa Evropskom unijom kao celinom, jer dobra rešenja za budućnost vidimo samo u zajedničkom radu na ovom polju, a ono je zajedničko i ne poznaje granice.“


Video (1)

Ponedeljak, 10. maj 2021. | učešće predsednika Narodne skupštine Ivice Dačića na konferenciji predsednika parlamenata zemalja EU i kandidata 10.05.2021.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5