Četvrtak, 12. novembar 2015.

Sastanak predsednika Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Narodne skupštine sa predstavnicima Stejt departmenta i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji

Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Narodne skupštine Meho Omerović sastao se sa predstavnicom Stejt Departmenta Desire Suo (Desiree Suo)i predstavnicima Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kevinom Furejem (Kevin Furey) i Ksenijom Lazović, a u vezi mera koje se u Republici Srbiji preduzimaju u cilju borbe protiv trgovine ljudima.


Meho Omerović je upoznao prisutne sa delokrugom rada i aktivnostima Odbora u oblasti zaštite ljudskih prava, kao i postojanju bliske saradnje Odbora sa nezavisnim državnim organima, pre svega Zaštitnikom građana, Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti i Poverenikom za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Istovremeno ih je obavestio da je upoznat sa Godišnjim izveštajem Vlade SAD o trgovini ljudima u svetu za 2015. godinu, u delu koji se odnosi na Republiku Srbiju, gde smo svrstani u grupu država „čije Vlade ne ispunjavaju u potpunosti minimum standarda za suzbijanje trgovine ljudima, ali čine značajan korak u cilju unapređenja i institucionalizacije svojih aktivnosti u periodu na koji se odnosi ovaj Izveštaj“.

Naveo je da će većina uočenih nedostataka i kritika biti neutralisana nakon usvajanja i sprovođenja nove Nacionalne strategije za borbu protiv trgovine ljudima i pratećeg Akcionog plana, obzirom da se ovi strateški dokumenti pripremaju u jednom širokom konsultativnom procesu, uz učešće predstavnika civilnog društva, a prošli su javnu raspravu i analizu eksperata Evropske komisije. Pomenuo je i da je Vlada Republike Srbije imenovala ministra unutrašnjih poslova za predsednika Saveta za borbu protiv trgovine ljudima i još pet članova tog saveta.

Predstavnica Stejt departmenta je naročito istakla potrebu efikasnije zaštite svedoka, adekvatnog sankcionisanja izvršilaca krivičnog dela trgovine ljudima, bolje zaštite žrtava trgovine ljudima, što efikasniju obuku profesionalaca, kao i unapređenje sistema za identifikaciju žrtava.

Učesnici sastanka su se složili da ovo pitanje treba posmatrati i sa stanovišta pojačanih migracija ka zemljama Evropske unije, koje još više mogu da utiču na problem trgovine ljudima.

Zaključeno je da Narodna skupština i Odbor za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova treba da imaju značajnu ulogu kako u smislu unapređenja zakonodavnog okvira za borbu protiv trgovine ljudima, tako i kroz kontrolnu funkciju u smislu praćenja primene usvojenih zakona i postupanja nadležnih državnih organa.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5