Javno slušanje o ostvarivanju prava izbeglih i prognanih lica u zemljama njihovog porekla.

Javno slušanje o ostvarivanju prava izbeglih i prognanih lica u zemljama njihovog porekla.

Ponedeljak, 20. jun 2011.

Održano javno slušanje o ostvarivanju prava izbeglih i prognanih lica u zemljama njihovog porekla

U organizaciji Odbora za rad, boračka i socijalna pitanja, 20. juna u maloj sali Narodne skupštine održano je javno slušanje na temu “Ostvarivanje prava izbeglih i prognanih lica u zemljama njihovog porekla”.


Javno slušanje organizovano je povodom obeležavanja Svetskog dana izbeglica, a prisutne učesnike pozdravio je Meho Omerović, predsednikOdbora za rad, boračka i socijalna pitanja.

Komesar za izbeglice Vladimir Cucić je rekao da sve zemlje u regionu treba sa obezbede trajan, transparentan i svima dostupan put za povraćaj individualnih prava, jer se samo tako može zatvoriti taj proces. Pošto ni 20 godina od dolaska prvih izbeglica nisu rešeni njihovi problemi, Cucić je pozvao međunarodnu zajednicu da pomogne u ostvarenju, pre svega imovinskih, ali i svih ostalih prava izbeglih lica. U rešavanju problema izbeglih dosta se očekuje i od donatorske konferencije koja će biti održana krjem ove ili početkom naredne godine i to će biti poslednji kolektivni pokušaj rešavanja tog problema u regionu, zaključio je komesar za izbeglice.

Predsednik Koalicije udruženja izbeglica u Srbiji Miodrag Linta je poručio da proces pomirenja i ponovnog uspostavljanja poverenja između Srbije i Hrvatske ne treba da ide preko leđa izbeglica i istakao da je rešenje njihovih problema uslov za pomirenje u regionu. On je napomenuo da izbeglička udruženja nemaju ništa protiv evropskih integracija Hrvatske, ali da od evropskih zvaničnika zahtevaju da insistiraju na tome da Hrvatska pre zvaničnog pristupanja EU omogući ostvarenje svih prava izbeglim Srbima.

Predstavnica UNHCR u Srbiji Ljubimka Mitrović je navela da ova međunarodna organizacija trenutno sprovodi istraživanje o hitnim potrebama raseljeničke populacije u Srbiji i istakla da će UNHCR ubuduće u Srbiji da se usredsredi na probleme interno raseljenih. Prema procenama te organizacije, u Srbiji ima 97 hiljada takvih građana kojima je pomoć potrebna.

U diskusiji, u kojoj su učestvovali predstavnici više udruženja izbeglih, raseljenih i prognanih lica, čule su se različite inicijative i predlozi, pa je predsednik Odbora Meho Omerović najavio da će se na narednoj sednici Odbora za rad, boračka i socijalna pitanja članovi Odbora izjasniti o predlogu zaključaka.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5