Petak, 19. jun 2009.

Održana dvodnevna javna rasprava u okviru pripreme izrade zakona o Narodnoj skupštini i novog poslovnika

U Domu Narodne skupštine organizovana je 18. i 19. juna 2009. godine javna rasprava o temama od značaja za izradu Predloga zakona o Narodnoj skupštini i Predloga poslovnika Narodne skupštine.



U Domu Narodne skupštine organizovana je 18. i 19. juna 2009. godine javna rasprava o temama od značaja za izradu Predloga zakona o Narodnoj skupštini i Predloga poslovnika Narodne skupštine.

Ovaj skup podržale su međunarodne organizacije: Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Fond Ujedinjenih nacija za decu (UNICEF), Organizacija uza evropsku bezbednost i saradnju (OSCE), Savet Evrope (SE), Agencija SAD za međunarodni razvoj (USAID) - Program podele vlasti u Srbiji (EWMI - SUNY) i Nacionalni demokratski institut (NDI).

Na početku skupa učesnicima se obratila predsednica Narodne skupštine prof. dr Slavica Đukić-Dejanović. Naglasila je da rad na ovom zakonu smatra posebno važnim i suštinski reformskim i da javna rasprava, koja je organizovana tim povodom, predstavlja korak dalje u razvoju zakonodavne aktivnosti i parlamentarne demokratije.

“Da bi bila demokratska institucija, Skupština mora da obezbedi adekvatnu predstavljenost, da bude efikasna i da polaže račune za svoj rad, a organizovanje ove rasprave ima za cilj da pruži mogućnost ekspertima, javnosti, medijima da iznesu svoje stavove o tome kako vide parlament i da predlože u kom pravcu treba izvršiti reforme”, rekla je predsednica Narodne skupštine.

Ona je navela da posebna pažnja tokom rasprave treba da bude posvećena organizaciji skupštine i nadležnostima skupštinskih tela i predložila da se razmisli o uvođenju novih radnih tela, poput komisija.

Prema rečima Slavice Đukić-Dejanović, u unapređenju parlamentarne demokratije Skupština mora da nađe efikasnije i kvalitetnije načine saradnje sa javnošću, treba da radi na stvaranju poverenja i integriteta poslanika, da modernizuje zakonodavni postupak, efikasnije kontroliše izvršnu vlast i sprovođenje zakona, kao i da predstavničku funkciju obavlja reprezentativno.

Učesnike je podravio sekretar Narodne skupštine Veljko Odalović, koji je istakao da je ova rasprava uvod u izradu kvalitetnijeg zakonskog rešenja.

“Ne želimo da se stekne utisak da donosimo zakon zarad službi i poslanika, već zbog institucije koja to zaslužuje. Današnja rasprava odvija se u cilju davanja smernica i uputstava kako da dođemo do što boljeg zakonskog rešenja”, rekao je Odalović i dodao da bi rasprava trebalo da bude “vodilja da s jeseni, a i ranije donesemo zakon”.

Među učesnicima javne rasprave bili su i nekadašnji predsednici parlamenta Dragan Tomić i Slobodan Unković, narodni poslanici, predstavnici stranaka i nevladinih organizacija, profesori Fakulteta političkih nauka i Pravnog fakulteta u Beogradu, predstavnici međunarodnih organizacija i medija, kao i predstavnici parlamenata Bosne i Hrcegovine i Slovačke.

Prvog dana rada na skupu se raspravljalo o ustavno-pravnom položaju Narodne skupštine, ulozi medija u razvoju parlamentarne prakse, značaju parlamentarne kontrole izvršne vlasti i o finansijsko-imovinskim aspektima autonomije Narodne skupštine.

U toku prepodnevnog dela rasprave, učesnici su ukazali na značaj donošenja zakona o Skupštini u jačanju institucije parlamenta i vraćanju njegovog dostojanstva, ali i na značaj medija i nevladinog sektora u tom procesu.

Docent Fakulteta političkih nauka Slaviša Orlović je kao ključno pitanje istakao vraćanje poverenja građana u parlament, bolju saradnju parlamenta sa nezavisnim regulatornim telima i otvorenu saradnju sa civilnim društvom. Takođe je ukazao na značaj autonomije poslanika, jer se, kako je objasnio, bez toga parlamentarizam obesmišljava.

Na ulogu medija u ostvarivanju parlamentarne prakse ukazao je Dejan Milenković (FPN), koji je naveo da se javnost u radu parlamenta ne obezbeđuje samo putem medija, već i na druge načine. Pohvalio je informisanje preko skupštinskog sajta i predložio da se galerija u Velikoj sali otvori za građane zainteresovane za praćenje rada parlamenta uživo.

Predsednica Fonda za političku izuzetnost Sonja Liht podržala je ideju uvođenja parlamentarnog kanala, što bi trebalo da reguliše budući zakon o skupštini i ocenila da bi to doprinelo edukaciji građana o ulozi parlamenta u savremenom društvu.

Učesnici u raspravi istakli su značaj medija, ali i nevladinog sektora u podizanju kredibiliteta parlamenta, naveli su da nema dovoljno komunikacije građana i parlamenta i da bi skupštinski sajt trebalo da bude interaktivan. Ukazali su i na potrebu aktivnije uloge skupštinskih odbora u donošenju zakona.

U popodnevnom delu javne rasprave, učesnici su razmotrili pitanja nadležnosti i funkcija Narodne skupštine u sprovođenju parlamentarne kontrole izvršne vlasti i finansijsko-imovinske aspekte autonomije Narodne skupštine. Tokom rasprave je ocenjeno da je finansijska autonomija vrlo bitna, jer je to preduslov nezavisnosti i efikasnosti parlamenta. Parlament će efikasno kontrolisati Vladu, postizati svoje ciljeve, biti nezavisan, stabilan i efikasan tek kada bude samostalno raspolagao svojim budžetom, naglašeno je u raspravi.

Drugog dana javne rasprave razgovaralo se o položaju, pravima i obavezama narodnih poslanika. Većina učesnika se složila da budući zakon treba da propiše da narodni poslanici slobodno raspolažu svojim mandatima. Profesor Pravnog fakulteta Tanasije Marinković ukazao je na neophodnost zaštite poslanika, obezbeđenja njegovog dostojanstva i nezavisnosti, jer bez toga nema parlamentarne demokratije. Posebno se osvrnuo na pitanje mandata i imuniteta poslanika i istakao da budući zakon o skupštini mora priznati slobodne mandate poslanicima, kao i da tim zakonom treba zabraniti instituciju blanko ostavki.

Poslednja tema o kojoj su učesnici javne rasprave razmenili mišljenja bila su pitanja u vezi sa organizacijom rada Narodne skupštine, njenih radnih tela i Službe Narodne skupštine. O tome su govorili profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov i pomoćnik sekretara Narodne skupštine Mirjana Radaković.

Na kraju dvodnevne rasprave, predsednica Narodne skupštine Slavica Đukić-Dejanović je ocenila da je rasprava bila korisna i opravdana i da će pomoći prilikom utvrđivanja prioriteta koji treba da budu obuhvaćeni budućim zakonom o skupštini, kao i definisanja položaja i nadležnosti narodnih poslanika.




Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31