29. septembar 2015. Učesnici okruglog stola

29. septembar 2015. Učesnici okruglog stola

Utorak, 29. septembar 2015.

Održan okrugli sto na temu Transmasne kiseline, njihov štetan uticaj na zdravlje i zakonska regulativa u oblasti ishrane

Okrugli sto na temu Transmasne kiseline , njihov štetan uticaj na zdravlje i zakonska regulativa u oblasti ishrane, održan je 29. septembra, u Domu Narodne skupštine, u organizaciji Odbora za zaštitu životne sredine. Skup je realizovan u saradnji sa Centrom izuzetne vrednosti u oblasti istraživanja ishrane i metabolizma Instituta za medicinska istraživanja (CENM).


U ime Odbora za zaštitu životne sredine predsedavajući dr Branislav Blažić, pozdravio je prisutne naglasivši da se danas obeležava Svetski dan srca, istakavši da veliki procenat stanovništva u Republici Srbiji pati od kardiovaskularnih bolesti. „U Srbiji svakog dana u proseku 47 ljudi doživi infarkt, a 15 umre, što je na godišnjem nivou 55 hiljada života. Jedan od razloga je velika količina transmasnih kiselna u ishrani“, naglasio je Blažić.

Sten Stender (Steen Stender), načelnik i direktor laboratorije za kliničku biohemiju Univerzitetske bolnice u Kopenhagenu, napomenuo je da je Danska u borbu protiv izbacivanja transmasti iz ishrane i regulisanja zakona po tom pitanju ušla još 2004. godine, i da su uspeli da smanje stopu smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti u državi za jednu trećinu na godišnjem nivou. Stender je napomenuo da Republika Srbija mora da zaštiti populaciju i podigne svest o štetnosti proizvoda koji u sebi sadrže visok nivo transmasnih kiselina.

Mirjana Gurinović, savetnik Centra za izuzetne vrednosti u oblasti istraživanja ishrane i metabolizma, istakla je da postoje razni faktori koji utiču na način ishrane jedne nacije i da se država mora pobrinuti da podigne svest građana o izboru hrane koju konzumiraju. Danijela Ristić Medić, naučna saradnica CENM, napomenula je da svakodnevni unos 5 grama transmasnih kiselina, dovodi do porasta rizika od kardiovaskularnih bolesti za 23 odsto.

Na Okruglom stolu govorili su i Marija Nestorović, predstavnik kompanije Bambi iz Požarevca koja je istakla da, iako se najveći procenat transmasti nalaze u vaflima i keksima, njihova kompanija je rešila da se ugleda na evropske standarde i izbaci transmasti iz jednog od vodećih srpskih brendova u ishrani.

O podizanju svesti o regulisanju transmasnih kiselina u ishrani govorile su i gosti skupa Vladimir Jorga, dekan ECPD Međunarodnog fakulteta za sport i Predrag Nenin, menadžer kvaliteta i zaštite životne sredine kompanije Dijamant.

Dr Branislav Blažić je zaključio da politička volja za podnošenje zakonskih regulativa postoji, kao i stručni kadar i znanje koje je potrebno za preduzimanje daljih koraka kako bi se smanjio štetan uticaj transmasnih kiselina u ishrani.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
četvrtak, 28. mart

Ceo kalendar događaja