17. novembar 2017. Narodna poslanica Aleksandra Maletić na konferenciji o migracijama na Malti

17. novembar 2017. Narodna poslanica Aleksandra Maletić na konferenciji o migracijama na Malti

Petak, 17. novembar 2017.

Narodna poslanica Aleksandra Maletić panelista na konferenciji o migracijama na Malti

Aleksandra Maletić, član srpske delegacije Narodne skupštine i potpredsednik u Parlamentarnoj skupštini Mediterana, učestvuje, kao panelista, na Konferenciji „Promovisanje bolje regionalne saradnje za pametne i humane migracije na Mediteranu“, koja se održava od 16. do 17. novembra 2017. godine na Malti.


Panelisti su istakli da veliki migracioni tokovi na Mediteranu vrše značajan pritisak na zemlje prijema, tranzita i porekla. Na parlamentima i njihovim članovima je da odigraju ključnu ulogu u tom pogledu: oni treba da usvoje adekvatne zakone, da se postaraju da budu osmišljene i sprovedene učinkovite politike za pravedno, pametno i humano upravljanje migracionim tokovima, kao i za podsticanje javnosti da podrži te mere.

Konferencija, koja se održava u organizaciji Interparlamentarne unije i Parlamentarne skupštine Mediterana, ima za cilj da okupi parlamentarce iz regiona kako bi se pronašli zajednički odgovori na izazove i mogućnosti vezane za migracije, kao i razvijanje parlamentarne perspektive kada je reč o pregovorima o usvajanju Globalnog sporazuma o sigurnim, uređenim i regularnim migracijama, koji će se održati u Ujedinjenim nacijama između februara i jula 2018.

Maletić je predstavila značajne napore Srbije za humani pristup migrantima, kao i napore koje Srbija ulaže u jačanje regionalne saradnje i jačanje svojih institucionalnih okvira u cilju pružanja podrške bezbednim i uređenim migracijama, kao i poštovanju ljudskih prava. Posebno je istakla i da su institucije Srbije na izazove izbegličke krize reagovale fleksibilno i brzo, prema najvišim međunarodnim standardima i u saradnji sa međunarodnim organizacijama.

Član srpske delegacije u PS Mediterana je učesnike Konferencije informisala da je kroz Srbiju, kao tranzitnu zemlju na zapadnobalkanskoj ruti, od početka krize, prošlo oko 920 hiljada registrovanih izbeglica i migranata, kao i da je nakon zatvaranja zapadnobalkanske rute došlo do opadanja broja migranata, ali i do njihovog dužeg zadržavanja u Srbiji, što sa sobom nosi nove izazove.

Maletić je podsetila da je uspostavljeno 18 centara za smeštaj za oko 7.000 ljudi, sa obezbeđenom hranom, odećom i zdravstvenom zaštitom, kao i da postoji posebna briga prema deci i maloletnim licima bez roditeljske pratnje. Takođe, navela je da je naša zemlja posebnu pažnju posvetila ranjivim grupama kao što su žene i deca, i u tom kontekstu navela da je ove školske godine u osnovne škole krenulo oko 700 dece migranata, a 500 nastavnika je obučeno za rad sa ovom decom.

Konferencija je okupila političare, akademike, stručnjake, privrednike, humanitarne i organizacije civilnog društva iz celog sveta, koji razmatraju brojna aktuelna pitanja u kontekstu migracija.

Na kraju, Maletić je naglasila da Srbija na pitanje migracija gleda kao na pitanje poštovanja međunarodnih normi, solidarnosti i humanosti, da je izašla u susret potrebama izbeglica i migranata uprkos sopstvenim ekonomskim izazovima, ali je naročito naglasila i da politika rešenja ovog problema, koje je globalni izazov, mora da bude sveobuhvatna i održiva, i da će takvoj politici Srbija pružiti punu podršku.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5