7. februar 2020. Učesnici međunarodne konferencije o poštovanju  preuzetih međunarodnih obaveza iz Aneksa G Bečkog sporazuma o pitanjima sukcesije

7. februar 2020. Učesnici međunarodne konferencije o poštovanju preuzetih međunarodnih obaveza iz Aneksa G Bečkog sporazuma o pitanjima sukcesije

Subota, 8. februar 2020.

Linta na međunarodnoj konferenciji: Aneks G Bečkog sporazuma o sukcesiji, mrtvo slovo na papiru

Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije Miodrag Linta prisustvovao je juče, u Beogradu, međunarodnoj konferenciji o poštovanju preuzetih međunarodnih obaveza iz Aneksa G Bečkog sporazuma o pitanjima sukcesije.


Sporazum je potpisan 2001. godine u Beču od strane predstavnika SR Jugoslavije, BiH, Hrvatske, Makedonije i Slovenije, a stupio je na snagu juna 2004. godine, nakon ratifikacije u parlamentima navedenih država. Bečki sporazum o sukcesiji sadrži sedam aneksa od kojih je među najvažnijim Aneks G „Privatna svojina i stečena prava“. U navedenom Aneksu se jasno i precizno kaže da će svim građanima i pravnim subjektima biti priznata, zaštićena i vraćena prava koja su imali na dan 31.12.1990. godine, a svi ugovori sklopljeni tokom rata pod pritiscima i pretnjama biće proglašeni ništavnim. Prema međunarodnom pravu i ustavima država naslednica bivše Jugoslavije, međunarodni sporazumi ratifikovani u parlamentima imaju jaču pravnu snagu od domaćih zakona.

Linta je u svom izlaganju, između ostalog, istakao da je Aneks G mrtvo slovo na papiru što se tiče povratka imovinskih i stečenih prava Srba iz Hrvatske i povratka imovine srpskih firmi u Hrvatskoj. Prema njegovim rečima, Hrvatska više od 15 godina, od stupanja na snagu Bečkog sporazuma o sukcesiji, odbija rešavanje imovinskih i stečenih prava srpskih povratnika, proteranih Srba i drugih oštećenih građana i zbog toga sistematski opstruiše sprovođenje Aneksa G. Linta je ukazao na brojne činjenice koje potvrđuju da Hrvatska krši suštinske evropske vrednosti kao što su jednakost, poštovanje prava manjina, zabrana diskriminacije na nacionalnoj osnovi i vladavina prava. Dodao je, da u Hrvatskoj nije moguće da Srbi i srpske firme sudskim putem povrate i zaštite svoja imovinska prava, te da je očigledno da u Hrvatskoj ne funkcioniše pravna država i da bi zbog toga Evropska unija trebalo da je suspenduje iz svog članstva. Linta smatra, da bi Vlada trebalo da formira stručni tim koji bi izvršio temeljnu analizu nerešenih problema koji se odnose na Aneks G i predložio diplomatske, političke i pravne mere s ciljem njihovog rešavanja.

Međunarodnu konferenciju o poštovanju preuzetih međunarodnih obaveza iz Aneksa G Bečkog sporazuma o pitanjima sukcesije organizovali su Udruženje pravnika Srbije, Institut za uporedno pravo i Udruženje oštećenih pravnih lica „Oduzeta imovina“. Među učesnicima bili su, između ostalih, predsednik Udruženja pravnika Srbije prof. dr Miodrag Orlić, predsednik udruženja „Oduzeta imovina“ Zoran Ristić, bivši ambasador SAD u Srbiji i Hrvatskoj Viliam Montgomeri, predsednica Privrednog apelacionog suda Jasminka Obućina, dugogodišnji sudija Vrhovnog suda Srbije Ljubodrag Pljakić, bivši sudija Vrhovnog kasacionog suda Predrag Trifunović, prof. dr Radovan Vukadinović, nekadašnji visoki službenik u Vladi i Saboru Hrvatske Sulejman Tabaković i drugi.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31