29. janauar 2019. Predsednik Odbora Miodrag Linta i član Odbora Aleksandar Marković u razgovoru sa predstavnicima Udruženja rezervnih vojnih starešina i veterana Srpske Krajine u Srbiji

29. janauar 2019. Predsednik Odbora Miodrag Linta i član Odbora Aleksandar Marković u razgovoru sa predstavnicima Udruženja rezervnih vojnih starešina i veterana Srpske Krajine u Srbiji

Utorak, 29. januar 2019.

Linta i Marković primili delegaciju Udruženja rezervnih vojnih starešina i veterana Srpske Krajine u Srbiji

Delegacija Udruženja rezervnih vojnih starešina i veterana Srpske Krajine u Srbiji razgovarala je danas sa predsednikom Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Miodragom Lintom i članom Odbora Aleksandrom Markovićem o podršci državnih organa Srbije licima koja su u Hrvatskoj osumnjičena za ratne zločine ili protiv kojih su podignute optužnice za ratni zločin.


Predsednik Udruženja Kosta Novaković istakao je da je Udruženje izvršilo analizu sudskih postupaka koji se u Hrvatskoj vode protiv Srba i zaključilo da država Hrvatska vodi politički motivisane postupke, negirajući odgovornost za nastanak građanskog rata. On je naveo da je do sada evidentirano 21.255 procesa koji služe za optuživanje srpskog naroda, imajući u vidu da se osobama koje su optužene dodaju vojni činovi koje nisu imale, kako bi krivica bila veća. On je ocenio da hrvatskom pravosuđu nisu važni argumenti, već što veći broj presuda, a najveći broj procesa se vodi u odsustvu optuženih, te ih u procesima zastupaju branioci po službenoj dužnosti, koji i nisu mnogo zaiteresovani za ishod procesa. Ono sa čime se optuženi susreću jeste i nedostupnost dokumentacije, naveo je Novaković i predstavnio nekoliko konkretnih slučejva. On je dodao i da se u Srbiji vodilo samo nekoliko procesa za ratne zločine protiv Hrvata koji su uglavnom oslobođeni krivice, a kasnije i pušteni na slobodu.

„U Srbiji u zatvorima nema Hrvata osuđenih za ratne zločine, niti se protiv njih vode procesi za ratne zločine počinjene nad Srbima“, zaključio je Novaković.

On je napomenuo da sve to služi Hrvatskoj kao osnov za zahtevanje ratne odštete, pa se tako u Hrvatskoj pominje iznos od 300 milijardi evra ratne odštete koju treba tražiti od Srbije. On je dodao i da se u ovim politički montiranim procesima vrši diskriminacija Srba u pogledu visine zatvorskih kazni, kao i da se najveći broj optuženih nalazi u Srbiji, pa ispada da u Srbiji danas živi preko 15.000 zločinaca.

Đorđe Pražić, sekretar Udruženja istakao je da se u Hrvatskloj sprovodi kontinuirana antisrpska propaganda, kao i da je sa prostora bivše vojno-pomorske oblasti proterano preko 63.000 Srba i Jugoslovena. On je predstavio takođe nekoliko konkretnih slučajeva i upoznao predsednika Odbora Lintu sa formiranjem novog Udruženja veterana vojne mornarice, koje je osnovano u januaru ove godine u Beogradu.

Član Udruženja i advokat Radivoj Nikolić predstavio je suštinu sudskih procesa za ratne zločine nad Srbima u Hrvatskoj. On je istakao da je ovim licima onemogućena pravna zaštita, kao i da postoje ozbiljni problemi u finansiranju njihove odbrane. On je naveo da u hrvatskom pravosuđu postoji matrica po kojoj su svi pripadnici JNA i učesnici u ratu ratni zločinci. Prema njemu posebno je obeshrabrujuće to što je javnost u Srbiji slabo upoznata sa ovim procesima, kao i da mediji za iste gotovo da nisu zainteresovani. On je zaključio da je potrebna intervencija svih državnih organa u Srbiji protiv ovakvih politički montiranih procesa i dodao da se u Hrvatskoj trenutno vodi 3.600 postupaka protiv Srba, koji se u najvećem broju nalaze u Srbiji.

Predsednik Odbora Miodrag Linta istakao je da od 1995. godine do danas država Srbija nije ovom problemu poklonila dužnu pažnju, posebno imajući u vidu da je državna politika Hrvatske da Srbija bude predstavljena kao agresor, a kao dokaz tome biće hiljade ovakvih optužnica i presuda protiv Srba.

„Krajnji momenat je da Srbija preduzme nešto da zaštiti sebe, a time i svoje građane“, zaključio je Linta.

On se složio sa predstavnicima Udruženja da se u Hrvatskoj vode politički motivisani procesi protiv Srba koji imaju za cilj da predstave srpski narod kao agresora, a hrvatski kao narod koji je vodio tobože pravedan i odbrambeni rat. On je dodao da je razgovarao sa pojedinim državnim organima od kojih je zatražio da se vodi politika reciprociteta prema Republici Hrvatskoj, jer je to jedini pravi način imajući u vidu da Hrvatska vodi neprijateljsku politiku prema našem narodu i državi. Linta je dodao da će pomoći Udruženju da se organizjuju susreti sa predsednikom države i predsednicom Vlade, kako bi država stala iza svog naroda i pomogla građanima da dokažu svoju nevinost. On se založio da se definiše nekoliko mera i aktivnosti na tom planu i naveo da bi bilo poželjno da pri Ministarstrvu pravde bude formirana kancelarija koja će davati pravne savete optuženima, da se obezbede sredstva za pružanje finansijske pomoći osumnjičenim i optuženim Srbima i da se pokrenu postupci od strane našeg Tužilaštva za ratne zločine protiv pripadnika hrvatskih i bošnjačkih paravojnih, vojnih i policijskih formacija koji su počinili ili naredili zločine protiv Srba širom Hrvatske i BiH. Takođe, Lita je istakao da traži da se novim zakonom svim krajiškim borcima prizna ratni staž za čitavo vreme rata u dvostrukom trajanju.

Linta je prihvatio molbu Udruženja da se sazove posebna sednica Odbora za dijasporu i Srbe u regionu na kojoj bi se razgovaralo o ovom problemu.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
petak, 19. april