4. februar 2016. Predsednica i zamenica predsednice Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva i delegacija parlamentarnog Odbora Republike Austrije za rad i socijalna pitanja

4. februar 2016. Predsednica i zamenica predsednice Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva i delegacija parlamentarnog Odbora Republike Austrije za rad i socijalna pitanja

Četvrtak, 4. februar 2016.

Delegacija parlamentarnog Odbora Republike Austrije za rad i socijalna pitanja u poseti Narodnoj skupštini

Predsednica i zamenica predsednice Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva dr Vesna Rakonjac i Mirjana Dragaš razgovarale su danas sa delegacijom parlamentarnog Odbora Republike Austrije za rad i socijalna pitanja, koju predvodi predsednik Jozef Muhić.


U razgovoru su razmenjena iskustva parlamentarnih odbora u oblasti rada i socijalnog osiguranja, kao i osiguranja povreda na radu i ocenjeno da bi iskustva Austrije u oblasti dualnog obrazovanja, ali i osiguranja od povreda na radu koji bi obuhvatio ne samo zaposlene, već i decu od trenutka polaska u predškolske ustanove i tokom školovanja, bila od velike korisiti za Srbiju.

Predsednica Odbora dr Vesna Rakonjac detaljno je predstavila rad Odbora u ovom mandatu, posebno istakavši zakonodavnu aktivnost koja je rezultirala donošenjem sistemskih zakona kojima se reguliše oblast rada. Posebnu pažnju Rakonjac je posvetila Zakonu o izmenama i dopunama Zakona o radu i Zakonu o zapošljavanju stranaca, kao i Zakonu o upućivanju zaposlenih na privremeni rad u inostranstvo i njihovoj zaštiti. Takođe, predsednica Odbora najavila je usvajanje Predloga zakona o zapošljavanju sezonskih radnika, kao i izradu zakonskog rešenja koji će olakšati zapošljavanje mladih i teško zapošljivih kategorija građana.

Govoreći o drugim aspektima rada Odbora, predsednica Rakonjac istakla je aktivnosti u vezi sa promocijom prava i zaštite osoba sa invaliditetom, pre svega o zakonima koji omogućavaju osobama sa invaliditetom, a kojih je u Srbiji oko 800.000, da se potpuno integrišu u društvo. Ona je najavila donošenje Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o diskriminaciji, koji će omogućiti slepim i slabovidim osobama upotrebu pečata, što će im na narednim izborima obezbediti da u punom kapacitetu koriste svoje pravo da biraju i budu birani. Odbor je radio i nastaviće da radi na osnaživanju mladih sa invaliditetom, kao i sa hraniteljskim porodicama, kako bi se završio proces deinstitucionalizacije smeštaja dece bez roditeljskog staranja, dodala je Rakonjac. Ona je istakla odličnu saradnju koju je Odbor imao sa nevladinim sektorom po pitanju realizacije projekta o nesmetanom protoku radne snage u zemljama potpisnicama Dejtonskog sporazuma po uzoru na nordijski model saradnje, kao i osnivanje Radne grupe za osnaživanje osoba sa invaliditetom u politici.

„Vanredna aktivnost Odbora u 2015. godini, kao i cele države, bila je upravljanje migrantskom krizom, u kojoj je Odbor imao usaglašeno delovanje sa vladinim, nevladinim i civilnim sektorom, kao i međunarodnim organizacijama. Srbija će se rukovoditi direktivama EU, ali će i dalje, u skladu sa svojim mogućnostima, pomagati migrantima, sa posebnom pažnjom usmerenom na žene i decu bez roditeljske pratnje, kako bi u potpunosti bili zaštićeni na putu tranzita“, zaključila je Rakonjac.

Predsednik parlamentarnog Odbora Republike Austrije za rad i socijalna pitanja Josif Muhić istakao je da je oblast socijalne politike najteža oblast u politici uopšte, kao i da je najveći izazov u društvu upravo da uz pomoć socijalne politike napravite društvenu ravnotežu. On je predstavio delokrug rada Odbora na čijem je čelu, istakavši da jedna trećina sredstava budžeta upravo odlazi na pitanja rada i radnih odnosa. On je izrazio spremnost da svoja iskustva u oblasti dualnog obrazovanja u Austriji predstavi srpskim kolegama, dodavši da je ovim sistemom u njegovoj zemlji obuhvaćeno oko 90 odsto mladih. Takođe, značajan broj osoba sa invaliditetom u Austriji koristi neki vid socijalne zaštite, a penzijski sistem počiva, kao i u Srbiji, na generacijskoj solidarnosti. Tržište rada u Austriji ima manje radnih mesta danas, što je direktna posledica pada privrednog rasta i jake konkurencije na tržištu rada, zaključio je Muhić.

On je predstavio zakonodavni okvir kojim se u Austiji rešavaju ova otvorena pitanja, i dodao da će u narednom periodu za njegovu zemlju biti izazov činjenica da će oko 40.000 migranata dobiti azil i naći se na tržištu rada. U razgovoru je predstavljen i sistem osiguranja u slučaju povreda na radu i osiguranje dece, a saradnja Austrije i Srbije u oblasti zdravlja, bezbednosti na radu i realizaciji sporazuma o socijalnoj sigurnosti ocenjena je kao veoma dobra.

Susretu srpke i austrijske parlamentarne delegacije prisustvovali su i predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5