28. septembar 2016. Učesnici interparlamentarne radionice „Evropski parlamentarci u borbi protiv modernog ropstva“

28. septembar 2016. Učesnici interparlamentarne radionice „Evropski parlamentarci u borbi protiv modernog ropstva“

Četvrtak, 29. septembar 2016.

Delegacija Narodne skupštine učestvovala na interparlamentarnoj radionici „Evropski parlamentarci u borbi protiv modernog ropstva“

Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović, predsednica Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva Vesna Rakonjac i članica odbora Milanka Jevtović Vukojičić, učestvovali su na interparlamentarnoj radionici „Evropski parlamentarci u borbi protiv modernog ropstva“, u Bukureštu, 27. i 28. septembra 2016. godine.


Radionicu su organizovali Grupa za borbu protiv trgovine ljudima Parlamenta Rumunije i Fondacija za borbu protiv trgovine ljudima (Human Trafficking Foundation) iz Velike Britanije.

Cilj radionice je bio sveobuhvatnija i delotvornija borba protiv trgovine ljudima uspostavljanjem saradnje između poslanika iz Mađarske, Moldavije, Ukrajine, Bugarske, Italije i Srbije. Na radionici se posebno analizirala mogućnost formiranja posebnog parlamentarnog tela koje bi se bavilo pitanjima trgovine ljudima.

U svom izlaganju Meho Omerović je upoznao prisutne sa aktivnostima Republike Srbije koje se kontinuirano preduzimaju u cilju borbe protiv trgovine ljudima i izneo osnovne podatke o zakonodavnom i institucionalnom okviru u kome se vrši prevencija i sankcionisanje ovog krivičnog dela. Tom prilikom je posebno ukazao na specijalizaciju i obuku javnih tužilaca i policije, kao i njihovu kontinuiranu saradnju sa drugim državnim organima i nevladinim organizacijama.

Vesna Rakonjac je, napominjući da žrtve trgovine ljudima mogu biti svi, žene, muškarci i deca, ukazala da se u Srbiji struktura žrtava trgovine ljudima menja sa seksualne eksploatacije na radnu eksploataciju. S obzirom na to da se potencijalne žrtve uglavnom regrutuju u sredinama gde žive, smatra da je neophodno ojačati institucije na lokalnom nivou. U najranjivije kategorije žrtava svakako spadaju deca. Iz tog razloga neophodno je da se porodice u riziku osnaže i da se unaprede svi kapaciteti za prevenciju otmice, prodaje i trgovine decom. Predsednica Odbora je ukazala i na problem trgovine ljudima sa aspekta migrantske krize, gde se maloletnim licima bez roditeljske pratnje poklanja posebna pažnja. Pripadnici ove rizične grupe u tri centra u Srbiji dobijaju svu neophodnu stručnu pomoć, od obezbeđenja prevodilaca do pravne i psiho-socijalne pomoći, a rađeno je i na spajanju porodica.

Milanka Jevtović Vukojičić je ukazala na to da je trgovina ljudima u krivičnom zakonodavstvu Srbije sankcionisana kao krivično delo protiv čovečnosti i da spada među najprofitabilnija krivična dela. Iz tog razloga su neophodni multidisciplinarni pristup ovom problemu i dobra regionalna i međunarodna saradnja. Navela je da je u krivično zakonodavstvo Srbije 2013. godine uveden institut zaštićenog svedoka, što je veoma značajno sa aspekta zaštite žrtava trgovine ljudima. Rekla je da u Srbiji postoji Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima, koji raspolaže i prostorom za njihov prihvat, a obezbeđen je iz oduzete imovine pribavljene krivičnim delom. Naglasila je da je, u cilju zaštite i unapređenja položaja žrtava trgovine ljudima, u Republičkom javnom tužilaštvu obrazovana služba za informisanje oštećenih lica i svedoka, a, kao rezultat dobre saradnje sa civilnim sektorom, potpisan je i protokol o saradnji Republičkog tužilaštva sa NVO protiv trgovine ljudima.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5