10. novembar 2015. Delegacija Nacionalnog saveta za rodnu politiku u okviru Saveta ministara Republike Belorusije sa članicama Ženske parlamentarne mreže

10. novembar 2015. Delegacija Nacionalnog saveta za rodnu politiku u okviru Saveta ministara Republike Belorusije sa članicama Ženske parlamentarne mreže

Utorak, 10. novembar 2015.

Delegacija Nacionalnog saveta za rodnu politiku u okviru Saveta ministara Republike Belorusije na sastanku sa članicama Ženske parlamentarne mreže

Članice Ženske parlamentarne mreže sastale su se danas sa delegacijom Nacionalnog saveta za rodnu politiku u okviru Saveta ministara Republike Belorusije i ženskih članova Narodne skupštine Belorusije.


Vera Paunović, predsedavajuća Ženske parlamentarne mreže, poželela je dobrodošlicu delegaciji Nacionalnog saveta za rodnu politiku u okviru Saveta ministara Republike Belorusije i predstavila rad i dostignuća koja je Ženska parlamentarna mreža postigla za tri godine rada od osnivanja.

„U Narodnoj skupštini Republike Srbije nalaze se 84 poslanice, što čini jednu trećinu od ukupnog broja poslanika, a Ženska parlamentarna mreža uspela je da ohrabri žene da se u većem broju uključe u politički i ekonomski život Republike Srbije “, istakla je Vera Paunović.

„Moram da napomenem i podršku civilnog sektora i Vlade Republike Srbije koji su formirali Nacionalnu strategiju i petogodišnji Akcioni plan za poboljšanje položaja žena i unapređivanje rodne ravnopravnosti, počev od 2010. godine, koji je u mnogome pomogao naš rad. Od formiranja Ženske parlamentarne mreže organizovane su tri nacionalne konferencije i jedna regionalna, na kojoj su učestvovale poslanice 10 parlamenata zemalja regiona,“ rekla je Vera Paunović.

Stefana Miladinović, članica Ženske parlamentarne mreže, izrazila je želju da gostima približi rad ove neformalne grupe.

„Mi imamo stalnu potrebu da uvećavamo broj žena iz regiona sa kojima sarađujemo, a ovaj susret nam je omogućio da se to i dogodi. Ženska parlamentarna mreža je nastala spontano nakon što su 84 poslanice ušle u Parlament, a samo nekolicina njih je imala političko iskustvo. Ta potreba je dovela do formiranja i definisanja ciljeva Ženske parlamentarne mreže koja je inače neformalna grupa“, napomenula je Stefana Mladenović.

Ljiljana Malušić, članica Ženske parlamentarne mreže, rekla je da pored toga što članice dolaze iz različitih poslaničkih grupa, saradnja u okviru mreže je takva da svi zajedno pokušavaju da rade na unapređenju zakona i poboljšanju položaja žena i dece kako na lokalnom, tako i regionalnom nivou države.

Elena Šamal, zamenica predsednika Stalnog odbora Predstavničkog doma Narodne skupštine Republike Belorusije za zdravlje, fizičko vaspitanje, porodicu i omladinu, rekla je da se u Belorusiji u poslednje dve godine intenzivno vode kampanje o sprečavanju nasilja u porodici, da su unapredili zakonsku regulativu, a da u okviru Centra za socijalnu zaštitu postoji 106 kancelarija u kojima žene žrtve nasilja mogu da se obrate za pomoć. Međutim, i dalje se u Belorusiji društvo suočava sa nespremnošću žena da pričaju o problemima sa kojima se susreću i odbrane se od psihičkog, fizičkog ili ekonomskog vida nasilja.

Irina Petkun, član Saveta Republike Belorusije i direktorka obrazovne institucije „Gimnazija okruga Rečica“, istakla je da Belorusija za sada ima i tri kancelarije u kojima se radi sa počiniocima nasilja, od čega svi imaju korist, o što će rezultirati smernicama za izradu strategija sprečavanja nasilja.

Predstavnice delegacije Belorusije istakle su da u Belorusiji postoji 36 društvenih grupa koje se bave pitanjima socijalne zaštite, borbe protiv nasilja nad ženama i njihovom prevencijom, ali i razvojem ženskog preduzetništva. Parlament Republike Belorusije čini 30 odsto žena, mada u Belorusiji ne postoji zakon kojim se njihov broj reguliše.

Sagovornici su se složili da Srbija i Belorusija na veoma sličan način vode kampanje socijalne zaštite i politiku protiv nasilja, a članice Ženske parlamentarne mreže pozvale su delegaciju Nacionalnog saveta za rodnu politiku u okviru Saveta ministara Republike Belorusije da budu učesnice na narednoj regionalnoj konferenciji parlamentarki Evrope.

U delegaciji Nacionalnog saveta za rodnu politiku Saveta ministara Republike Belorusije bile su Elena Šamal, zamenica predsednika Stalnog odbora Predstavničkog doma Narodne skupštine Republike Belorusije za zdravlje, fizičko vaspitanje, porodicu i omladinu i Irina Petkun, član Saveta Republike Belorusije i direktorka obrazovne institucije „Gimnazija okruga Rečica“.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31