13. april 2021. Predsednik Narodne skupštine Ivica Dačić obratio se na konferenciji o srpsko-američkim odnosima

13. april 2021. Predsednik Narodne skupštine Ivica Dačić obratio se na konferenciji o srpsko-američkim odnosima

Utorak, 13. april 2021.

Dačić: Srbija i SAD će znati da očuvaju jednu konstantu - nastavak rada na napretku odnosa u svim oblastima

Predsednik Narodne skupštine Republike Srbije Ivica Dačić obratio se na Konferenciji o srpsko-američkim odnosima gde je istakao da Srbija i SAD zaslužuju da se o saradnji razgovara što češće, kao i da naš i američki narod očekuju od nas da na napretku radimo svakodnevno.


Dačić je, ovom prilikom, rekao da on iz prve ruke može da posvedoči da su odnosi između naše dve zemlje i između naših naroda jedan od najviših prioriteta državne politike Srbije i da u njegovoj realizaciji učestvuje već godinama.

„Kada se osvrnemo na taj period imamo mnogo razloga da budemo zadovoljni, bez obzira na razlike koje nas i dalje prate, siguran sam da smo na pravoj stazi da naše odnose učinimo onakvim kakvi su bili tokom najvećeg dela naše zajedničke istorije", istakao je Dačić.

Dačić je rekao da Srbija i SAD nisu dozvolile da godina koju je pojela Korona pojede i naše međusobne odnose.

„Imali smo neprekidnu i veoma živu diplomatiju, koja je kulminirala početkom septembra prošle godine susretom predsednika Vučića i tadašnjeg predsednika Trampa u Beloj kući, kada je sklopljen važan sporazum u vezi sa Kosovom i Metohijom, ali i drugim bitnim pitanjima", kazao je Ivica Dačić i dodao da su žrtve koje je odneo virus Kovid-19 ogromne, nenadoknadive, ali ako i u najtežim vremenima možemo da pronađemo nešto pozitivno, po njegovom dubokom uverenju to je solidarnost, koju smo bili zaboravili, ali sada smo je ponovo pronašli.

Dačić je rekao da Srbija s nestrpljenjem očekuje potpunu normalizaciju globalnih prilika u vezi sa pandemijom i da na tome radi maksimalnim naporom i ima odlične rezultate iza sebe.

„Raduje nas i to što je i Amerika u samom svetskom vrhu po broju vakcinisanih i što smo zajedno u krugu zemalja koje će među prvima moći da se pohvale da su epidemiju ostavili iza sebe. Koliko god da se svet promenio u proteklih godinu dana, a promenio se u velikoj meri, siguran sam da će i Srbija i Amerika znati da očuvaju jednu konstantu, a to je zajednički napor da nastavimo da radimo na napretku naših odnosa u svim oblastima", zaključio je ovom prilikom predsednik Narodne skupštine Ivica Dačić.

OBRAĆANjE PREDSEDNIKA NARODNE SKUPŠTINE IVICE DAČIĆA VAM PRENOSIMO U CELOSTI:

„Poštovana potpredsednice vlade,

Uvaženi članovi Kongresa Sjedinjenih država,

Ambasadore Godfri,

Poštovane kolege poslanici i uvaženi gosti,

Dozvolite mi da na samom početku zahvalim Kongresu srpsko-američkog prijateljstva, a posebno Vladimiru Marinkoviću, kao i Kolor-pres grupi i gospodinu Čobanu za njihov trud da organizuju ovu konferenciju i na pozivu da danas otvorim konferenciju. Zahvaljujući vašem angažovanju, već sada imamo malu, ali uspešnu tradiciju ovakvih skupova na kojima detaljno i tematski razgovaramo o stanju srpsko-američkih odnosa.

I Srbija i Sjedinjene Države zaslužuju da se o saradnji razgovara što češće, i naš i američki narod očekuju od nas da na napretku radimo svakodnevno. Ja iz prve ruke mogu da posvedočim da su odnosi između naše dve zemlje i između naših naroda jedan od najviših prioriteta državne politike Srbije i u njegovoj realizaciji učestvujem već godinama. Kada se osvrnemo na taj period imamo mnogo razloga da budemo zadovoljni, bez obzira na razlike koje nas i dalje prate, siguran sam da smo na pravoj stazi da naše odnose učinimo onakvim kakvi su bili tokom najvećeg dela naše zajedničke istorije. A oni su bili partnerski, solidarni, a u najtežim trenucima i bratski. To ne smemo da zaboravimo.

Iza nas je veoma teških godinu dana, možda će taj period ostati zapisan u istoriji kao jedan od najvećih izazova sa kojima se susrelo savremeno čovečanstvo. Našli smo se u situaciji da je ista pretnja zakucala na vrata i bogatih i siromašnih i naoružanih i nenaoružanih, svi smo bili jednako izloženi istoj opasnosti. U ovakvim trenucima malo šta može da pomogne osim zajedničke borbe i solidarnosti. Žrtve koje je odneo virus Kovid-19 su ogromne, nenadoknadive, ali ako i u najtežim vremenima možemo da pronađemo nešto pozitivno, po mom dubokom uverenju to je solidarnost, koju smo bili zaboravili, ali sada smo je ponovo pronašli.

U ovo vreme prošle godine, jedan od najvažnijih poslova države Srbije bio je da vrati u zemlju sve naše državljane koji su iz raznih razloga ostali zarobljeni širom sveta.

Učinili smo to desetinama specijalnih, humanitarnih letova i brojnim organizovanim drumskim koridorima. Ponosan sam što sam kao ministar spoljnih poslova, a na osnovu odluke državnog rukovodstva, vodio ovu jedinstvenu i obimnu operaciju, zajedno sa celom našom diplomatskom mrežom. A naročito sam ponosan na to što smo u isto vreme omogućili velikom broju stranih državljana da se iz Srbije vrate kući. Među njima je bilo i blizu 250 Amerikanaca, koji su u dva navrata, specijalnim letovima iz Beograda, otputovali u svoju zemlju i vratili se svojim porodicama. Negde u isto vreme, Srbija je od Sjedinjenih Država dobila kontingent medicinske opreme, u tom trenutku životno važne za naše građane.

Pominjem ove, naizgled male, priče zato što ne smemo da ih zaboravimo, jer su one primeri velike solidarnosti srpskog i američkog naroda u danima kada je i jednima i drugima bilo jednako teško. Pomogli smo jedni drugima onoliko koliko smo mogli, ali nijednog trenutka nismo postavljali pitanje – da li treba da pomognemo jedni drugima. Samo ako budemo pamtili ovakve i slične epizode, gradićemo naše odnose na pravim temeljima i zato danas podsećam na vesti iz marta i aprila prošle godine, koje smo možda već zaboravili.

Srbija i Sjedinjene Države nisu dozvolile da godina koju je pojela Korona pojede i naše međusobne odnose. Imali smo neprekidnu i veoma živu diplomatiju, koja je kulminirala početkom septembra prošle godine susretom predsednika Vučića i tadašnjeg predsednika Trampa u Beloj kući, kada je sklopljen važan sporazum u vezi sa Kosovom i Metohijom, ali i drugim bitnim pitanjima. Promena administracije i dolazak predsednika Bajdena, za Srbiju samo znači nastavak stalnog i partnerskog rada na pronalaženju kompromisa za pitanje Kosova i Metohije, kao apsolutno najvažnijeg državnog i nacionalnog prioriteta Republike Srbije. Znamo da i u predsedniku Bajdenu, državnom sekretaru Blinkenu i svim njihovim saradnicima imamo iskrene partnere, i njihovu dobru energiju da i pitanje Kosova i Metohije, ali i druga važna pitanja od obostranog interesa rešavamo kroz stalnu komunikaciju i dobru veru.

Srbija s nestrpljenjem očekuje potpunu normalizaciju globalnih prilika u vezi sa pandemijom, na tome radimo maksimalnim naporom i imamo odlične rezultate iza sebe. Raduje nas i to što je i Amerika u samom svetskom vrhu po broju vakcinisanih i što smo zajedno u krugu zemalja koje će među prvima moći da se pohvale da su epidemiju ostavili iza sebe. Koliko god da se svet promenio u proteklih godinu dana, a promenio se u velikoj meri, siguran sam da će i Srbija i Amerika znati da očuvaju jednu konstantu, a to je zajednički napor da nastavimo da radimo na napretku naših odnosa u svim oblastima. Očekuje nas mnogo zajedničkog posla, neće sve biti lako, ali imamo obavezu da radimo i napredujemo zajedno, najpre prema našim budućim generacijama, ali i prema našim mudrim precima. Onima koji su pre tačno 140 godina uspostavili diplomatske odnose naše dve države i svih posle njih koji su te odnose činili boljim i jačim.

Uveren sam da će i ova današnja konferencija dati doprinos u tom smeru.

Hvala vam".


Foto galerija


Video (1)

Utorak, 13. april 2021. | obraćanje predsednika Narodne skupštine Ivice Dačića na konferenciji GODINU DANA KASNIJE: srpsko-američki odnosi pred izazovima COVID 19 13.04.2021.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5