Чланови Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова са шефом Мисије Савета Европе у Србији Тобиасом Флесенкемпером

Чланови Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова са шефом Мисије Савета Европе у Србији Тобиасом Флесенкемпером

Понедељак, 1. јул 2019.

Чланови Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова састали су се са шефом Мисије Савета Европе у Србији Тобиасом Флесенкемпером

Флесенкемпера је са делокругом и механизмима рада Одбора упознала чланица Одбора Љиљана Малушић. Она је истакла да је Одбор имао низ активности које су се односиле на унапређење људских и мањинских права, нарочито најугроженијих група, међу којима су стари, жене, деца, припадници ромске националне мањине, као и ЛГБТ популација. Посебно је истакла значај законских промена које су директно утицале на смањење насиља у породици и насиља над женама.


Малушић је нагласила да Србија, као земља која претендује на пуноправно чланство у Европској унији, велику пажњу посвећује усклађивању домаћег законодавства са међународним стандардима, те је посебно истакла да се у скупштинској процедури налази предлог за измене и допуне Закона о забрани дискриминације, као и да је спроведена јавна расправа о Закону о родној равноправности.

Љиљана Малушић нагласила је да је Одбор одржао јавно слушање на тему примене Истанбулске конвенције, као и низ седница ван седишта Народне скупштине, чиме је омогућено да се и одборници из локалних самоуправа и представници институција на локалном нивоу директно укључе у рад Одбора.

Флесенкемпер је говорио о досадашњој сарадњи Савета Европе и Народне скупштине, као и пројектима који се се спроводе у Србији, а односе на права националних мањина. Као кључне теме истакао је значај борбе против дискриминације и спречавање говора мржње. У вези ЛГБТ популације, указао је на значај додатне едукације наставног кадра и радника социјалних служби, који остварују директан контакт са том осетљивом групом грађана.

Чланица Одбора Олена Папуга говорила је о значају штампања уџбеника на језицима националних мањина и потребу унапређења посебног бирачког списка, док је Миланка Јевтовић Вукојичић изнела податке који говоре о значајном унапређењу статуса припадника ромске националности захваљујући Стратегији за социјално укључивање Рома и Ромкиња 2016-2025, као и изменама Закона о ванпарничном поступку, због којег је 25.000 Рома постало правно видљиво за систем, кроз евидентирање и издавање личних докумената. Састанку је присуствовала и Весна Ивковић која је истакла потребу да Одбор успостави још активнију сарадњу са Саветом Европе, како би сва поменута питања била максимално унапређена, а представници Савета Европе су Одбору указали на могућност стручне експертизе из области рада Одбора.

Испред Канцеларије Савета Европе у Београду, састанку је присуствовао и Ведран Иан Кјелдсен.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
четвртак, 28. март

Цео календар догађаја