26. април 2012. године Председница Народне скупштине проф. др Славица Ђукић Дејановић на отварању Десете конференције Јадранско-јонске иницијативе

26. април 2012. године Председница Народне скупштине проф. др Славица Ђукић Дејановић на отварању Десете конференције Јадранско-јонске иницијативе

Четвртак, 26. април 2012.

Председница отворила 10. конференцију Јадранско-јонске иницијативе

„Народна скупштина Републике Србије је током актуелног мандата својим активностима потврдила да чврсто стоји на становишту јачања међународне сарадње, укључујући све нивое парламентарног деловања“, рекла је председница Народне скупштине Републике Србије проф.др Славица Ђукић Дејановић, која замењује председника Републике Србије, на отварању 10. конференције Јадранско-јонске иницијативе на тему "Улога парламената у развоју регионалне сарадње".


Председница је истакла да је регионална сарадња један од приоритета спољне политике Републике Србије и да је интерес Србије и региона даље продубљивање сарадње земаља чланица Јадранско-јонске иницијативе. У улози председавајућег Република Србија је настојала да активно допринесе промоцији потенцијала јадранско-јонског региона и европске будућности чланица Јадранско-јонске иницијативе које нису у ЕУ. У периоду председавања, Србија је организовала или ће до краја председавања бити реализовани састанци и округли столови о развоју малих и средњих предузећа, транспорту, заштити животне средине и заштити од пожара, руралном развоју, туризму и култури. Поред тога, Србија улаже напоре како би се унапредила парламентарна сарадња, као и сарадња са ЕУ.

„Приоритети рада нашег парламента су управо теме којима се предано бави Јадранско-јонска иницијатива. То показује колико је наша жеља за сарадњом у нашем региону, посебно дефинисаном као макро-економском региону, јака и колико много простора за њу има. Процеси регионалних интеграција и сарадње су приоритет Републике Србије у овом председавању Јадранско јонском иницијативом и у спољној политици у целини. Стога је веома важна израда стратегије за јадранско-јонски макрорегион, која треба да идентификује потребе региона по угледу на друге регионе, као што су нпр. балтички и дунавски регион. Желим да подсетим да је у мају 2010. године усвојена Декларација о подршци свих чланица Јадранско-јонске иницијативе изради ове стратегије. Ова подршка је потврђена и на министарском састанку у мају 2011. године у Бриселу. С обзиром на овакву свестрану
подршку, очекујемо да ће она бити реафирмисана и на састанку Јадранско-јонског Савета у Београду 30. априла ове године“, рекла је председница Народне скупштине.

Председница је предложила да би било корисно да се формирају парламентарне и сталне делегације у парламентима земаља чланица Јадранско-јонске иницијативе. То би било у функцији даљег развоја сарадње, пре свега имајући у виду да пројектна орјентисаност Јадранско-јонске иницијативе тражи и континуирану сарадњу на нивоу радних тела парламената.

„Република Србија своју будућност види у заједници са другим државама Европе, али и сарадњи са свим државама света. Србија снажно подржава стабилност у региону, развој добросуседских односа, подстицање, унапређивање и развијање активности у стварању повољне економске, али и политичке климе сарадње у региону. При томе се залаже за поштовање принципа и норми међународног права, као оквира општег развоја, вођених остваривањем заједничког интереса путем дијалога», нагласила је председница Славица Ђукић Дејановић .

У конференцији су учествовали Милорад Живковић, председавајући Представничког Дома парламента БиХ; Ранко Кривокапић, председник Парламента Црне Горе; Грегори Вирант, председник Државног збора Словеније; Милорад Пуповац, председник Одбора за спољне послове Хрватског Сабора; Роберто Антонионе, члан Представничког дома парламента Италије и Фабио Пиљапоко, генерални секретар Јадранско-јонске иницијативе.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
четвртак, 28. март

Цео календар догађаја