7. март 2014. Скуп о перспективама одрживости финансирања подршке деци и рањивим групама корисницима услуга социјалне заштите

7. март 2014. Скуп о перспективама одрживости финансирања подршке деци и рањивим групама корисницима услуга социјалне заштите

Петак, 7. март 2014.

Одржан скуп о перспективама одрживости финансирања подршке деци и рањивим групама корисницима услуга социјалне заштите

Скуп на тему: Перспективе одрживости финансирања подршке деци и рањивим групама корисницима услуга социјалне заштите, одржан је данас у Дому Народне скупштине.


Отварајући скуп, председник Народне скупштине др Небојша Стефановић је истакао значај теме финансијске подршке деци и рањивим друштвеним групама, посебно у условима економске кризе. Председник Стефановић је оценио да један од државних приоритета треба да буде успостављање јединственог фонда за социјално укључивање, који би сва средства објединио на једном месту и тиме омогућио бољу и делотворнију употребу средстава и социјалну инклузију осетљивих категорија становништва. Председник Народне скупштине је закључио да је битно да се законски дефинише улога таквог фонда и механизми његовог функционисања.
Учесницима скупа се обратио и директор Канцеларије УНИЦЕФ-а у Србији Мишел Сен-Лот (Michel Saint-Lot), наводећи да, према последњем попису становништва у Србији, деца чине само 17 одсто популације, и да је чак трећина деце у Србији изложена сиромаштву. Свеобухватна и системска подршка деци и сиромашним породицама је неопходна, навео је Сен-Лот и додао да би формирање јединственог фонда за социјално укључивање дало значајан допринос томе. Директор Канцеларије УНИЦЕФ-а у Србији је указао и да је у претходном периоду доста урађено на унапређењу положаја деце у друштву, пре свега на законодавном пољу.
На скупу су учествовали народни посланици, представници Министарства рада, запошљавања и социјалне политике, Канцеларије Владе Републике Србије за сарадњу са цивилним друштвом, Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије, као и представници невладиних организација и стручне јавности.
Током излагања учесника, дат је преглед стања финансирања услуга социјалне заштите у Србији, могућности финансирања услуга социјалне заштите из буџета и преглед пројектованих програма подршке цивилном сектору од стране међународних развојних партнера. Представљена је и Студија опција за успостављање Фонда за социјално укључивање.
Учесници скупа су се током дискусије осврнули на проблеме финансирања подршке породицама, организацијама цивилног друштва, на могућа решења и неопходне активности које је потребно предузети у наредном периоду. Отворена су питања проблема финансирања услуга социјалне заштите у условима економске кризе, као и могућности за делотворнију потрошњу и ефикаснију контролу расподеле буџетских средстава на националном и локалном нивоу.
Учесници скупа су се сложили да је неопходно успоставити нови институционални механизам, фонд за социјално укључивање, који би омогућио ефикаснију расподелу финансијских средстава за подршку корисницима социјалне заштите.